MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako Jobs a Wozniak vytvorili nelegálny biznis a takmer „vyprankovali“ pápeža
zdroj: pexels.com

Ako Jobs a Wozniak vytvorili nelegálny biznis a takmer „vyprankovali“ pápeža

Zakladatelia Apple majú za sebou naozaj zaujímavú minulosť. Dôkazom je aj tento príbeh z čias, keď ešte chodili do školy.

Steve Jobs a Steve Wozniak je dvojica, ktorá je dnes už legendárna pre všetkých technologických nadšencov. Napriek svojej odlišnosti spolu dokázali vybudovať jednu z najväčších spoločností na svete. Spoznali sa pritom ešte ako tínedžeri - na strednej škole. Wozniak bol od Jobsa o päť rokov starší, no spájala ich láska k elektronike a tiež rôznym vtipom.

Nelegálne zariadenie na telefonovanie zadarmo

Ešte pred tým, ako spolu založili legendárnu jablčnú spoločnosť sa títo dvaja géniovia venovali projektu „Blue Box“. Vyrobili špeciálne zariadenie, ktoré umožňovalo telefonovať s kýmkoľvek na dlhé vzdialenosti úplne zadarmo. Netreba pripomínaľ, že nešlo práve o legálnu vecičku. Pôvodný nápad pochádzal z hlavy hackera Johna Drapera, ktorý ale povýšili na vyššiu úroveň. 

Blue Box produkoval určité tóny, ktoré sa v telefónnom systéme používali na prepínanie hovorov na diaľku. Vďaka tomu boli hovory nie len zadarmo, ale navyše veľmi ťažko vystopovateľné. Preto ich často používali kriminálnici a drogoví díleri. Jobs ani Wozniak k nim však nepatrili.

Blue Box umiestnený v Powerhouse Museum | zdroj: wikipedia.org

Chceli si vystreliť z pápeža

„Používal som ho, aby som preskúmal telefónnu spoločnosť ako systém, aby som sa naučil kódy a triky. Hovoril som napríklad s operátorkou v Londýne a presvedčil ju, že som New Yorkský operátor. Keď som ale volal rodičom a priateľom, normálne som platil,“ povedal Wozniak v jednom interview. Aj napriek tomu sa v ňom ale nezaprel špecifický zmysel pre humor. Rozhodol sa totiž jedného dňa „vyprankovať“ samotného pápeža.

Cez Blue Box zavolal do Vatikánu a vydával sa za amerického diplomata Henryho Kissingera. Počas toho imitoval jeho nemecký prízvuk, aby pôsobil vernejšie. Zrejme by sa mu s pápežom aj podarilo spojiť, lenže si nevybral práve najlepšiu hodinu – pápež práve spal a tak s ním nemohol hneď hovoriť. 

S výrobou Blue Boxov nakoniec obaja Stevovia skončili. Takmer ich totiž chytila polícia a rozhodli sa ďalej neriskovať. Aj tak sa im ale podarilo zarobiť asi 6 tisíc dolárov z ich predajov a získať cenné skúsenosti toho, akú veľkú hodnotu má dobrý nápad.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio