MOBIL.sk MOBIL.sk

ASUS Zenfone 5: Príkladná stredná trieda s výzorom prémiovej!
zdroj: MOBIL.sk

ASUS Zenfone 5: Príkladná stredná trieda s výzorom prémiovej!

Značka ASUS je vo svete smartfónov tak trochu na kraji záujmu a už nejaký ten piatok si myslím, že je to veľká škoda. ASUS totiž vyrába smartfóny, ktoré rozhodne majú čo zákazníkovi ponúknuť. Presvedčil ma o tom aj ASUS Zenfone 5. Čítajte ďalej a presvedčte sa.

Aj keď som bol v mladosti typ používateľa, ktorý sa hnal za mobilnými novinkami a najlepšími technickými špecifikáciami, táto doba je dávno preč. Ku každému testovanému mobilu pristupujem ako k nepopísanému listu papiera a čakám, aký na mňa urobí dojem.

Niektorým modelom sa to nepodarí ani napriek najlepším špecifikáciám a iným sa to podarí aj bez nich. Je to veľmi jednoduché. Od mobilu očakávam (a vyžadujem), aby sa skrátka dobre používal. ASUS Zenfone 5 túto moju základnú požiadavku naplnil.

Krabička k Zenfonu 5 je minimálne taká elegantná ako mobil sám / MOBIL.sk

Na recenzovanie nám do redakcie prišla strieborná verzia (Meteor Silver) zabalená v elegantnej tmavomodrej krabičke spolu s káblom, nabíjačkou a priesvitným púzdrom. V bežnom predaji nájdete aj modrý (Midnight Blue) modelu. Pri prvom kontakte s telefónom pocítite príjemný kovový chlad, ktorý dáva tušiť, že nepôjde o žiadny "plasťák".

Luxusný vzhľad

Telo smartfónu je tvorené zo skla a kovu. Kov sa nachádza dokonca aj pod zadným krycím sklom. Jeho prítomnosť prezrádza efektné kruhové brúsenie, ktoré je akousi poznávacou značkou smartfónov od ASUSu a osobne ma fascinuje už roky aj pri notebookoch tejto značky. Na zadnej strane sa nachádza čítačka odtlačkov prstov a duálny fotoaparát.

MOBIL.sk

Prednú stranu tvorí 6,2 - palcový IPS displej s rozlíšením HD+ (2246 x 1080 pixelov). Ten má dostatočné rozlíšenie a je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Už tradičným prvkom smartfónov v roku 2018 je výrez displeja pre selfie kamerku, reproduktor a senzory. Na spodnej strane sa nachádza širší rámček vo forme "brady", kým rámčeky na stranách sú veľmi tenké.

Inšpiráciou bol zrejme iPhone X

Smartfón svojím vzhľadom nápadne pripomína iPhone X, ale s tradičnými prvkami spoločnosti ASUS. Mimochodom, za tradičný by sme mohli označiť aj názov Zenfone 5. Mobil s takýmto názvom už totiž ASUS predstavil na veľtrhu MWC 2014 v Barcelone. Keď ho teda budete kupovať z internetu, uistite sa, že vám niekto nepredáva staršiu verziu.

Brúsený kov na zadnej strane dodáva smartfónu punc luxusu / MOBIL.sk

Čo sa týka dizajnu, ten je bez debaty prémiový. Vo vnútri sa však ukrývajú komponenty typické skôr pre strednú triedu zariadení. To však nevadí. Zariadenie je vybavené dnes už štandardnými 4 GB RAM a 64 GB úložiskom s možnosťou rozšírenia o pamäťovú kartu MicroSD. Procesorom je štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 636, ktorý odvádza dobrú prácu a na drvivú väčšinu úkonov vám Zenfone 5 bude reagovať nez zaváhania. Ak sú vašou náplňou práce maily, youtube, internet, komunikácia či práca s obrázkami a sociálnymi sieťami, Zenfone 5 vás nesklame.

Výkon a vydarené prostredie

Na smartfóne beží najnovší Android Oreo. ASUS už roky používa svoju vlastnú grafickú nadstavbu ZenUI v súčasnosti vo verzii 5.0, pri ktorej by som sa chcel pozastaviť. ZenUI považujem za jednu z najvydarenejších nadstavieb vôbec. Vôbec z nej totiž nemáte pocit, že v systéme je. Zároveň však prináša veľa vylepšení.

Či už je to prebudenie displeja poklepaním alebo dvihnutím, animované ZeniMoji alebo integrácia umelej inteligencie do viacerých sfér. S umelou inteligenciou sa stretnete pri fotografovaní, nabíjaní, zobrazovaní či vyzváňaní. Inteligentné vyzváňanie sa postará o to, aby ste Zenfone 5 počuli vyzváňať, kdekoľvek sa nachádzate. V hlučných prostrediach bude hrať hlasnejšie, v tichých tichšie.

Prostredie je vydarené, osobne ho považujem za jedno z najprehľadnejších / MOBIL.sk

Keď už sme pri zvuku Zenfone 5 disponuje stereo reproduktormi. Ich zvuk je prekvapivo dobrý. Chýbajú síce basy, ale svojou hlasitoťou či čistotou prehrávania patrí určite k tomu lepšiemu na trhu. Pre náročnejších ASUS zabudoval ekvalizér, vďaka ktorému si každý môže nastaviť režim zvuku, ktorý mu vyhovuje.

Je pripravený na poriadny zvuk

Zenofone 5 prehráva aj Hi-Res audio v kvalite 192 kHz / 24 bit, má zabudované zosilňovače zvuku a poteší aj prítomnosť stále menej bežného 3,5 mm audio jack konektora pre slúchadlá. K smartfónu sú v predajnom balení pribalené aj slúchadlá, ktoré sme však na testovanie nedostali.

Telefón je naozaj rýchly a odladený. Stará sa o to aj umelá inteligencia s appkou Správca mobilu / MOBIL.sk

Batéria má kapacitu 3300 mAh, čo postačí na jeden naozaj náročného používania na jedno nabitie. Pokiaľ smartfón nebudete používať často, dostanete sa aj na jeden a pol dňa. S batériou má súvis aj inteligentné rýchle nabíjanie, ktoré je jedným z devíz zariadenia. 50 percent batérie dokážete nabiť za krátkych 30 minút, takže už žiadne čakanie na nabíjačke.

Umelá inteligencia na každom kroku

K tomu, aby vám mobil vydržal čo najdlhšie prispieva aj aplikácia optimalizácie s názvom Správca mobilu, ten dokáže inteligentne spravovať spustené procesy a nastavenia, aby ste z neho dostali čo najviac. Ja osobne si túto funkciu na mobiloch s Androidom neviem vynachváliť.

Meteorická strieborná farba na oficiálnom obrázku / MOBIL.sk

ASUS Zenfone 5 má 8 - megapixelovú širokouhlú prednú kamerku, ktorá slúži aj na odomykanie tváre. Tá funguje spoľahlivo, ale iba pri dobrých svetelných podmienkach. Nejde totiž o rovnakú technológiu premietania bodov na tvár ako v prípade Apple, Tu fotoaparát sníma vašu tvár a pomocou umelej inteligencie potom vyhodnocuje vašu mimiku.

Skrášli vás selfie kamerka

Hoci predná selfie kamerka dokáže rozpoznať vašu tvár a odomknúť pomocou nej smartfón, na platby a prácu s citlivými informáciami by som radšej odporučil čítačku odtlačkov prstov. Je bezpečná, veľmi rýchla a napriek tomu, že je na zadnej strane, nahmatáte ju behom okamihu. Je totiž jemne zapustená do tela smartfónu, takže si ju nepomýlite s fotoaparátom ako pri niektorých Samsungoch.

Podoba oboch farebných variantov na oficiálnych obrázkoch / ASUS

Selfie kamerka obsahuje aj mód Vylepšenie tváre, s ktorým vám za chodu odstráni vrásky a iné chybičky krásy. ASUS analyzoval až 100 rôznych typov pokožky, aby boli výsledky čo najlepšie. Výsledky mi pripadali dosť umelé, hoci je to pravdepodobne spôsobené tým, že tieto formy vylepšovania takmer nepoužívam a neprídu mi nijako prirodzené.

ZeniMoji - Animoji na spôsob ASUSu

K prednej kamerke sa ešte viažu tváričky ZeniMoji. Ide o "asusácku" verziu animovaných postavičiek Animoji od Apple. Priznám sa, že túto zábavku nezvyknem využívať, ale niektorých určite poteší jej prítomnosť. Ide o animované postavičky, ktoré dokážu prostredníctvom skenu vašej tváre vyjadriť až 52 emócií. Škoda, že ASUS neintegroval lepšie možnosti zdieľania na sociálne siete a pod. Potom by som v nich videl väčší potenciál.

ASUS ZeniMoji

zdroj: Gadget n toiys
Zenfone 5 fotí veľmi slušne. Fotografie sú ostré a nemajú takmer žiadny šum / MOBIL.sk

Hlavný fotoaparát podáva veľmi slušné výsledky

Pomaly sa dostávame k duálnemu hlavnému (duálnemu) fotoaparátu. Hlavný širokouhlý fotoaparát obsahuje 12 megapixelový senzor od spoločnosti Sony a druhá optika zvládne fotiť v rozlíšení 8 megapixelov. Toto kombo sa postará o HDR fotografie, snímky v režime Portrét s rozmazaným efektom alebo menej tradičné širokouhlé zábery. Scénu prisvetľuje LED blesk.

Aj tu je možné vidieť kvality fotoaparátu, no zároveň je červená značne prepálená / MOBIL.sk

Hneď na úvod poviem, že ide o veľmi vydarený fotoaparát. Farby síce miestami trochu prepaľuje farby, širokouhlé zábery sú občas neostré v rohoch s efektom rybieho oka a pri fotení v režime portrét používa softvér trochu agresívnejšie rozostrenie, ale aplikácia samotného fotoaparátu má aj plne manuálny Pro režim, ktorým si všetko podstatné nastavíte. Pokiaľ nepatríte k extrémne náročným používateľom, s fotkami budete spokojný, patria totiž k tomu lepšiemu.

Zenfonu to šlo v exteriéri aj v interiéri / MOBIL.sk

Fotoaparát Zenfonu 5 po vzore spoločností ako Huawei alebo LG podporuje automatické nastavovanie scén umelou inteligenciou, takže naozaj nemusíte byť fotomajster, aby ste dosiahli uspokojivé výsledky. Scén je celkovo 16. Umelá inteligencia sa tiež časom učí vaše preferencie v oblasti fotografie, po nejakej dobe sa teda vaše fotky budú vylepšovať a získate tiež svoj vlastný rukopis.

Dobre navrhnutý kus mobilu

A máme tu záver. ASUS v prípade nového Zenfonu 5 urobil naozaj kus dobrej práce. Smartfón na vonok pôsobí ako vlajková loď, ale vo vnútri obsahuje komponenty strednej triedy. Tie sú dnes na bežné používanie viac než dostačujúce a najmä pomohli stlačiť cenu na príjemných 399 €. Pokiaľ ste hráč alebo si potrpíte na parametre, zrejme siahnete po modeli Zenfone 5Z, ktorý ponúka viac RAM a tiež lepší procesor, ale i jeho cena je o pár stoviek vyššia. Ak nepotrebujete mať to úplne najlepšie, Zenfone 5 vrelo odporúčam. Ide o veľmi pohľadný, exkluzívny, rýchly a celkovo dobre navrhnutý kus mobilu strednej triedy, ktorý vám za svoju cenu ponúkne takmer všetky prvky moderného smartfónu.

ASUS Zenfone 5 a jeho špecifikácie

ASUS

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio