MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako nafotiť fotografie, ktoré na seba strhnú pozornosť?
zdroj: Pixabay

Ako nafotiť fotografie, ktoré na seba strhnú pozornosť?

Fotiť fotografie, ktoré na seba strhávajú všetku pozornosť, je cieľom každého Instagramového fotografa. Je to presne tá vec, ktorá rozdeľuje priemerných fotografov od tých skvelých.

Fotografia môže na seba strhávať pozornosť rôznymi spôsobmi. Je preto dobre niekoľko z týchto prístupov ovládať. Taká základná dogma je, že pestrofarebná fotografia so živými farbami na seba upúta viac, než vyblednutý záber. Aj keď naopak tiež platí, že čiernobielafotka bude v rade farebných vytŕčať.

Mnohokrát sa stáva, že v rade fotografií, ktoré zdieľame na sociálnych sieťach, sú jedna alebo dve veľmi obľúbené a možno ani nevieme prečo. Ľudia si ju skrátka zapamätajú a majú radi jej vzhľad, púta ich pozornosť a zapamätajú si ju. A to je presne to, o čo nám ide. Zhotoviť fotku tak výnimočnú, že si ju ľudia zapamätajú.

Našťastie sa nejedná o obyčajnú náhodu a pokiaľ máte v sebe aspoň základy fotografovania (a talentu), s niekoľkými dobre mienenými radami sa dá daný efekt zopakovať. Kedysi na to každý potreboval roky praxe a udržiaval si svoje tajomstvá úspechu, dnes sú celkom voľne dostupné na internete.

Znie to však ľahšie, než je to v skutočnosti, takže dávku zručnosti (a času) potrebovať určite budete, kým docielite vytúžený efekt. Toto sú tipy ako na fotografie, ktoré na seba strhnú pozornosť.

#1 Bod záujmu

Každá fotografia potrebuje akýsi bod záujmu, niečo, na čo sa človek môže sústrediť, resp. objekt, na ktorom jeho oči prirodzene spočinú, keď sa na fotografiu zadíva.

Jazero stromy
Pixabay

Takýto bod nemusí byť nič výnimočné, môžu to byť hory, osoba, dom v strání alebo čokoľvek iné. Najlepšou cestou, ako zistiť, či vaša fotografia tento objekt obsahuje, je pozrieť sa na ňu očami pozorovateľa. Ak ho na fotografii prirodzene nájdete, super. Ak nie, skúste odfotiť niečo iné. Snažte sa pracovať s elementmi vôkol vás.

#2 Na usmernenie pozorovateľa použite vodiace linky

Objekt záujmu je iba jedným aspektom dobrej fotografie. Aby ste sledovateľom prácu uľahčili, zvoľte si vodiace linky. Tými môže byť dom, strom, cesta, horizont alebo čokoľvek iné, čo má tvar, ktorý odkazuje na niečo ďalšie.

stromy cesta alej
Pixabay

Ľudské oči prirodzene takéto linky nasledujú a človek ani nemusí vedieť ako a už sa pozerá na miesto, kam sa pozerať má. Vodiacimi linkami môžu byť aj útesi, konáre, bahno, kvety a v podstate čokoľvek. Snažte sa ich v prostredí nájsť a pomenovať, bude sa vám potom s kompozíciou fotografie pracovať ľahšie.

#3 Použite svetlo

Vodiace linky nemusia mať iba formu objektu. Veľmi dobrú prácu spraví aj smerové svetlo, ktoré je základom pre dobrú fotografiu a dokáže upriamiť pozornosť prezerajúceho viac, než čokoľvek iné. Svetlo je totiž magické. Odkrýva veci skryté a skrýva tie zjavné.

jazero zamok zapad slnka
Pixabay

Svetlo snímkam doslova dodáva život. A aj fotka, ktorá je na pohľad mdlá, môže po správnom nasvietení vyzerať úžasne. Ak to s fotením myslíte naozaj vážne, nepodceňujte silu svetla. Pri fotení si naň počkajte. Na lúče, na odraz, keď bude scéna najpríťažlivejšia. Určite sa vám to oplatí.

#4 Kompozícia

Kompozícia je jedným z hlavných znakov dobrého fotografa. Všetci sa ju učia po celý život a pohľad jednotlivca na kompozíciu fotografie sa počas života vyvíja tiež. Existujú pravidlá "dvoch tretín" alebo "zlatého rezu", no netreba zabúdať, že fotka je zložením viacerých elementov.

utes hory pocasie
Pixabay

Preto ak sa náhodou stane, že kompozícia ešte nebude dokonalá, ale budete mať pocit, že daný moment má niečo do seba, zachyťte to. Podobne ako v hudbe či v maliarstve sú zásady na to, aby nás viedli, ale tie najgeniálnejšie fotografie vznikli veľakrát aj úplnou náhodou a mimo pravidiel. Napriek tomu sú skvostné.

#5 Počasie sa ráta

Nanešťastie, nie každé počasie je na fotografovanie najvhodnejšie. Často to závisí aj od fotografovanej scéne. Keď chcete odfotiť nejaké miesto, ktoré sa vám naozaj páči, nebojte sa tam vrátiť niekoľkokrát a zisťovať, ktoré počasie sa miestu hodí najviac.

strom more slnko zapad
Pixabay

Mnoho fotografov takto chodí na objavené miesta aj celé mesiace a skúšajú, ktorá ročná doba, ktorá časť dňa alebo typ oblačnosti je pre danú lokalitu najvhodnejší. Napokon sa im podarí odfotiť záber, ktorý je neskutočný. Keby ho odfotili na prvýkrát, fotografia by nebola ničím výnimočná.

#6 Selektujte

Najmä mladým fotografom sa odporúča fotiť všetko a vždy, keď môžu. Nejde ale o prístup, ktorý by sa dal aplikovať na všetkých. Mladý fotograf potrebuje získať skúsenosti, zoznámiť sa s foťákom, zistiť ako to chodí.

luka hory slnko
Pixabay

Ak máte už toto všetko za sebou, vyberajte si. 99 % fotografií aj tak väčšinou neopustí pevný disk bežného fotografa. Tí lepší sa nad scénou zamýšľajú. Kladú si otázky typu: "Bude z toho dobrá fotografia?". Ak si odpovedia nie, skúšajú využiť svoje skúsenosti a nájsť jej chýbajúci prvok k dokonalosti.

Dobrá fotografia toho v sebe, samozrejme, ukrýva omnoho viac. Ale pokiaľ sa zameriate na niekoľko týchto tipov, môžete z nich dostať absolútne maximum. Čo sa prejaví aj na vašich fotografiách.

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio