MOBIL.sk MOBIL.sk

Tim Cook prezradil dôvod, prečo Apple spustil službu Apple Music. Peniaze to vraj nie sú
zdroj: Pixabay

Tim Cook prezradil dôvod, prečo Apple spustil službu Apple Music. Peniaze to vraj nie sú

Najrozšírenejšou streamovacou hudobnou službou na svete je Spotify, kým Apple Music si bezpečne udržuje druhú priečku. Aj keď ide určite o skvelý biznis, šéf Apple, Tim Cook sa rozrosprával o dôvode, prečo sa vlastne rozhodli Apple Music vytvoriť.

Tim Cook mal obavu, že hudba sa stane čisto počítačovou záležitosťou. "Báli sme sa, že z hudby bude odstránená ľudskosť, že sa hudba stane svetom jednotiek a núl namiesto umenia a zručnosti," hovorí. Pravdepodobne šlo o narážku na spoločnosť Spotify, ktorej sa do svojich radov podarilo získať bývalého správcu R&B playlistov Apple Music, Carla Cheryho.

Zaujímavosťou je, že spoločnosť Apple na svojej streamovacej službe v minulom roku zarobila 30 miliónov dolárov, čo je podstatne lepší výsledok ako v prípade Spotify. Hoci je Spotify úspešnejšou službou, čo sa počtu používateľov týka a zároveň účtuje rovnaké poplatky za predplatenú hudbu ako Apple, Spotify sa ešte nepodarilo vykázať zisk v žiadnom štvrťroku.

Maxpixel.net

Tu Apple ťaží zo svojej veľkosti a z faktu, že Apple Music spadá pod mnohé iné služby Apple Services. Kde jedna zarába viac a iná menej. Veta, že Apple nemá Apple Music kvôli peniazom, je teda celkom na mieste. Cupertinská spoločnosť ťaží najmä z toho, že je predinštalovanou službou na všetkých Apple zariadeniach, kým Spotify si jednoducho je potrebné stiahnuť. Ďalším rozdielom je, že kým Spotify môžete za istých obmedzení počúvať aj zadarmo, Apple music má len 3-mesačnú skúšobnú dobu a následne si službu musíte platiť.

Uvidíme, ako sa obom službám bude dariť zaobchádzať s hudbou a s poslucháčmi. Apple chce do roku 2021 zarobiť na "svojej hudbe" 50 miliónov dolárov (a áno, stále ju nerobia kvôli peniazom), kým Spotify by veľmi rada dosiahla výraznejší zisk. Spotify teda ostáva paradoxom, ktorí má viac používateľov, väčšie možnosti, podľa niektorých aj kvalitnejšie playlisty, ale z obchodného hľadiska ju predbieha "menší" rival.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio