MOBIL.sk MOBIL.sk

Android 9.0 Pie je tu! Toto je jeho 7 najväčších noviniek
zdroj: blog.google

Android 9.0 Pie je tu! Toto je jeho 7 najväčších noviniek

Nový Android 9 Pie je oficiálne realitou a my sa pozrieme na to najzaujímavejšie, čo ponúka.

Po mesiacoch testovania sa nový Android 9.0 stáva konečne realitou. Google zverejnil aj jeho pomenovanie, ktoré nesie názov koláča, teda jednoducho Pie. Oficiálna verzia tohto operačného systému je k dispozícií pre všetky telefóny Google - teda Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL. Beta verzia Androidu Pie bola k dispozícií aj pre ďalšie telefóny, ktoré v dohľadnom čase zrejme dostanú aj oficiálnu aktualizáciu:

  • Essential Phone
  • Nokia 7 Plus
  • OnePlus 6
  • Oppo R15 Pro
  • Sony Xperia XZ2
  • Vivo X21
  • Vivo X21UD
  • Xiaomi Mi Mix 2S

Dosť bolo ale úvodných slov a poďme sa konečne pozrieť na tie najväčšie novinky Androidu 9 Pie.

1. Podpora horných výrezov

Aj keď telefóny Pixel od Google sa zatiaľ hornému výrezu úspešne vyhýbali (aj keď sa to čoskoro zrejme zemní), samotná spoločnosť tento trend nemôže ignorovať. Aj preto pridala do Androidu podporu pre výrezy. Majitelia zariadení bez výrezov zmeny nepocítia ale tí, čo vlastnia mobily ako OnePlus 6 alebo LG G7 sa môžu po aktualizácií tešiť na lepšie zobrazovanie aplikácií aj videí. Je tu ale zmena v hornom paneli, ktorá sa dotkne všetkých zariadení. Kvôli trendu horných výrezov sa zmenilo usporiadanie jednotlivých ikoniek – čas sa presunul doľava a naraz môžete vidieť len 4 notifikácie. 

zdroj: blog.google

2. Nová obrazovka „Overview“

„Overview screen“ alebo v preklade „Obrazovke prehľadu“ je také vylepšené multitasking okno. Nájdete tu otvorené aplikácie, ktoré sú ale na rozdiel od starších verzií zoradené horizontálne (podobe ako v prípade iOS), vďaka čomu je práca s nimi o niečo pohodlnejšia. Nie je tu ani žiadne prekrývanie, takže vidíte celú obrazovku aplikácie. Pod nimi sa nachádza rýchle vyhľadávanie Google a tiež pätica vašich najpoužívanejších aplikácií. 

zdroj: blog.google

3. Ovládanie gestami

Cieľom nového Androidu Pie je umožniť užívateľom spraviť to čo chcú jednoduchšie a s menším počtom dotykov obrazovky. Aj preto doňho vývojári zabudovali novinku v podobe navigácie pomocou gest. Celý spodný panel sa zmenil a namiesto klasických troch tlačidiel tam nájdeme už len jednu čiarku a v prípade potreby ešte v ľavom rohu nenápadné tlačidlo na krok späť. Pomocou čiarky viete cez gestá ovládať celý mobil. Posuniete prstom hore a otvoríte Overview Screen, potiahnete hore dlhšie a uvidíte menu s aplikáciami, potiahnite doprava a môžete sa posúvať medzi otvorenými appkami. Pokiaľ by vám táto novinka nevyhovovala, môžete sa stále vrátiť k starému zobrazeniu.

zdroj: blog.google

4. Vylepšenie výdrže batérie

Doteraz sme sa zameriavali hlavne na kozmetické zmeny. Novinka s názvom Adaptive Battery, teda Adaptívna Batéria síce nie je na prvý pohľad tak viditeľná, ale o to viac ju všetci oceníme, pretože by mohla zlepšiť výdrž smartfónu. Táto funkcia má inteligentne „obmedzovať batériu pre aplikácie, ktoré tak často nevyužívame“. Mobil by sa mal postupne učiť, ktoré appky sú pre vás dôležité a ktoré nie a tým menej využívaným dávať menej priestoru. Budú vám z nich napríklad chodiť oneskorené notifikácie a dávať priestor len appkám, ktoré používate najviac. Navyše Android P je o niečo agresívnejší pri zapnutom šetriče energie, čím dokáže z batérie v krízových situáciách vyťažiť ešte viac. A na záver je tu aj prispôsobiteľný jas, ktorý bude fungovať na báze strojového učenia a bude šetriť batériu tým, že sa nebude dramaticky meniť a lepšie sa priblíži vašim preferenciám.

zdroj: blog.google

5. App Actions

V Androide 9 Pie sa zjednoduší celková práca so smartfónom. Systém totiž ponúka určité skratky, respektíve zjednodušenie bežných úloh na základe strojového učenia. Táto novinka sa nazýva App Actions a jej úlohou je predpovedať kroky podľa vášho predchádzajúceho správania. Pod navrhovanými aplikáciami sa vám tak zobrazia návrhy, ktoré vedú priamo k určitej časti aplikácie, napríklad ku konkrétnemu kontaktu alebo na obchod v Mapách. Meniť sa to bude podľa času, zapojeného príslušenstva aj vašej polohy. 

zdroj: blog.google

6. Digital Wellbeing 

V poslednej dobe sa do popredia stále viac a viac dostáva efektívne využívanie času a fakt, že nad mobilmi trávime veľa času. Najznámejšie sociálne siete a aplikácie ako napríklad Instagram, Facebook či YouTube už predstavili špeciálne funkcie na zistenie, koľko času nad nimi strávime a inak na tom nie je ani nový Android Pie. V porovnaní s riešeniami vyššie spomenutých appiek ide ale o prepracovanejšie a robustnejšie nástroje. Sú to Dashboard, ktorý vám podrobne ukáže, ako trávite čas na mobile, App Timer, ktorý umožňuje nastaviť limity pre jednotlivé aplikácie, Do Not Disturb, teda režim nerušenia aj Wind Down, ktorý zapne Nočné Svetlo a obrazovku prepne do šedej, keď je čas ísť spať. 

zdroj: blog.google

7. Wi-Fi Round-Trip Time

Táto novinka nie je momentálne až taká zaujímavé, aj keď v sebe ukrýva obrovský potenciál. S Androidom Pie do svojich mobilov dostanete podporu IEEE 802.11mc respektíve Wi-Fi Round-Trip Time. Ide vlastne o také GPS určené do budov. Systém bude merať vzdialenosti medzi najbližšími Wi-Fi prístupovými bodmi (pričom na ne nemusí byť pripojený) a na základe toho vypočítať presnú polohu. Novinka môže nájsť využitie napríklad v inteligentných domácnostiach, kedy bude stačiť povedať „Zapni toto svetlo“ a zasvieti sa v miestnosti, kde sa práve nachádzate. Ide ale o funkciu, ktorá je závislá od vývojárov a toho, ako ju dokážu uchopiť.

zdroj: https://Wi-Fi Round-Trip Time/products/android/introducing-android-9-pie/

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio