MOBIL.sk MOBIL.sk

Tieto 4 trendy by mohli vládnuť smartfónom v roku 2019
zdroj: Pixabay

Tieto 4 trendy by mohli vládnuť smartfónom v roku 2019

Ktoré trendy nás čakajú v mobilnom svete v roku 2019? Tu je niekoľko našich tipov.

1. Koniec výrezu

Tento rok priniesol smartfónom najmä jednu zaujímavú črtu, a tou je výrez v displeji. Hoci bol prvý smartfón s výrezom (Essential Phone) predstavený už 30. mája 2017, o zviditelnenie tohto prvku sa postaral až iPhone X. Výrobcovia sa jednoducho vrhli na kopírovanie a húfne ho začali umiestňovať do svojich vlajkových lodí, aj keď v podstate nemuseli.

Výsledkom toho celého je, že vlastne takmer každá tohtoročná vlajková loď vyzerá podobne. Toto by však v roku 2019 mohlo skončiť. Výrez vznikol, aby sa pri maximalizácii displeja mala kde umiestniť predná kamerka, senzory a reproduktor (poprípade technológia rozpoznávania tváre).

Apple

Čínski výrobcovia Oppo a Vivo však každému ukázali, že sa to dá aj bez výrezu. Samsung tiež nepotrebuje výrez k tomu, aby sa jeho smartfóny predávali a Apple bude mať výrez len do chvíle, kým nevymyslí, ako inak vyriešiť Face ID. Výrezy tak možno budú sezónnou záležitosťou podobne ako napríklad 3D fotoaparáty alebo 3D displeje v minulých rokoch.

2. Čítačky odtlačkov prstov v displeji

Možnosťou, ako dostať výrezy z displejov, by boli práve čítačky odtlačkov prstov zabudované v displeji. Tiež už existujú aj dnes, ale zďaleka nie sú tak rýchle ako klasické čítačky odtlačkov, ktoré používame v domovských tlačidlách smartfónov. Preto sa mnoho výrobcov rozhodlo zatiaľ nezakomponovať túto technológiu do svojich zariadení. Urobili tak v podstate len čínski draci Vivo, Xiaomi a Huawei, aby získali pozornosť médií, no aj vyladená funkcia čítačky v displeji v komerčných smartfónoch stále mala svoje muchy.

Vivo

Rok je však dlhá doba. My pevne veríme, že výskumníkom sa čítačky v displejoch podarilo zdokonaliť a v budúcom roku sa stanú štandardom. Čítačky odtlačkov prstov sú totiž najprirodzenejšou a najrýchlejšou cestou ako odomykať smartfón či schvaľovať mobilné platby.

3. Bezdrôtové nabíjanie pre každého

Ambasádorom bezdrôtového nabíjania môžeme nazvať spoločnosť Samsung, ktorá bezdrôtové nabíjanie dala do vienka už modelu Galaxy S5 v roku 2014. So špeciálnym krytom však bezdrôtové nabíjanie podporoval aj Samsung Galaxy S4 o rok skôr.

Hoci je dnes bezdrôtové nabíjanie na trhu relatívne bežné, ani dnes ho nemajú všetky vlajkové lode. Opäť je reč o Číne a smartfónoch OnePlus 6, Xiaomi Mi8 či Huawei P20 Pro. To sa bude musieť zmeniť, pretože postupne sa bezdrôtové nabíjanie začne rozširovať aj do strednej triedy a vlajková loď bez tejto funkcie bude na smiech.

wikimedia.org

Čerešničkou na torte potom bude fakt, že sa určite objaví ešte viac bezdrôtového nabíjacieho príslušenstva a rýchlosť nabíjania sa bude zvyšovať. Vyzerá to tak, že budúcnosť je jasne bezdrôtová. Stačí sa pozrieť, čo sa stalo 3,5 mm audio jack konektoru (nech odpočíva v pokoji).

4. Skladacie smartfóny na ceste

Toto pravdepodobne nebude horúcim trendom budúceho roka, ale všetko nasvedčuje tomu, že skladacie smartfóny by mohli rožčeriť relatívne pokojné vody sveta smartfónov už v budúcej sezóne. Od príchodu prvého iPhonu sa toho totiž v zásade veľa nezmenilo.

Ak čítate MOBIL.sk pravidelnejšie, určite ste si všimli, že ohybné a skladacie modely telefónov majú v príprave v podstate všetci veľkí hráči. Objavujú sa výpovede svedkov, obrázky či skice z patentových úradov. Veľké konzervatívne spoločnosti chcú svoje produkty vyladiť čo najlepšie, pretože si nemôžu dovoliť riskovať.

Súčasne sú však poháňané čínskymi výrobcami, ktorí rozhodne nemajú čo stratiť, sú efektívni a rýchli a v poslednom čase sa im darí vyrábať stále kvalitnejšie smartfóny. Huawei či Xiaomi nebudú chcieť ostať pozadu, takže konzervatívnejšie spoločnosti sa musia činiť.

Rok 2019 by teda mohol byť rokom nástupu skladacích zariadení. Ich úspech sa bude odvíjať najmä od toho, či výrobcovia dokážu nový koncept obhájiť u ľudí. Predsalen otázku "Prečo by som si mal kúpiť skladací smartfón?" si položí zrejme každý. Na výrobcoch bude nájsť na ňu odpoveď.

Napadá vám ešte nejaký trend, ktorí by sa v roku 2019 mohol medzi smartfónmi udomácniť? Napíšte nám ho do komentárov.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio