MOBIL.sk MOBIL.sk

Zástancovia teórie o plochej Zemi smútia. Google aktualizoval svoje Google Mapy
zdroj: Pixabay

Zástancovia teórie o plochej Zemi smútia. Google aktualizoval svoje Google Mapy

Spoločnosť Google aktualizovala svoje Google Mapy. Pokiaľ oddialite pohľad na ne, v najširšom zobrazení sa vám už nepremietne Zem ako plochá doska, ale ukáže sa vám vo forme gule poodobne ako v aplikácii Google Earth.

Táto zmena sa udiala najmä kvôli tomu, že vo forme 3D gule sú jednotlivé mapy zobrazené presnejšie. Spoločnosť Google sa s novinkou pochválila na Twitteri, kde zverejnila krátke demonštračné video s popisom: "S 3D módom Zeme v online Google Mapách už Grónsko nebude mať veľkosť Afriky. Len odzoomujte na google.com/maps".

zdroj: Google Maps / Twitter

Zmena prebehla len u online máp, ktoré si otvárate v prehliadači. V aplikácii Google Mapy je Zem stále plochá. Google Mapy doteraz na zobrazenie Zeme používali projekciu Mercator. Pomocou tejto zobrazovacej metódy sa lepšie mapy tlačili na 2D podklad. Mercator tiež zobrazoval cesty pod správnymi uhlami.

Prvá verzia Google Máp používala inú projekčnú technológiu, lenže na miestach, ktoré boli bližšie k pólom (napr. Štokholm) následne nastal paradox, že niektoré ulice mali zlé uhly a mapy tak boli vzdialené realite. Jednoducho sa potom mohlo stať, že človek bol pri navigovaní zmätený.

Nová podoba online máp od Google / Google Maps

Mercator tento problém vyriešil, ale nastal iný. Nevýhodou projekčnej technológie Mercator je relatívne zobrazovanie veľkostí. Najpresnejšie boli veľkosti pevniny či vodných plôch zobrazované v okolí rovníka. Smerom k pólom však veľkosť objektov narastala. Island tak napríklad zaberal zhruba rovnakú plochu ako Africký kontinent. Ten je však v skutočnosti asi 14 krát väčší.

Google tak upravil ďalšiu drobnosť na svojich mapách, ktoré patria k najlepším na svete a denne ich používajú desiatky miliónov ľudí. Posledným vylepšením bolo vyhľadávanie barov, hotelov a reštaurácii v oblasti, ktorú sledujete, ktorú spoločnosť Google umiestnila priamo do menu máp ako rýchlu voľbu.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio