MOBIL.sk MOBIL.sk

Svet sa zbláznil! Tínedžeri podstupujú kvôli Snapchatu plastické operácie
zdroj: TNW

Svet sa zbláznil! Tínedžeri podstupujú kvôli Snapchatu plastické operácie

Kozmetická chirurgia bola vždy relatívne kontroverznou témou. Jej móda nastúpila túžbami ľudí, podobať sa svojim idolom pred dekádou či dvomi. Pery ako Angelina Jolie, sánka ako Christiano Ronaldo či nos ako David Beckham. To všetko dnes začalo spadať do normálu v rámci požiadaviek ľudí. S novou dobou, tínedžermi a ich závislosťou na mobilných službách sa však objavil ešte extrémnejší trend.

Profesor Neelam Vashi, riaditeľ etnického kožného centra v zdravotnom stredisku v Bostone, hovorí o nástupe niečoho, čo nazval "Snapchat dysphoria". Ide o znepokujúci nový trend v oblasti plastickej chirurgie, kde tínedžeri žiadajú doktorov, aby plastickou operáciou dopomohli vyzerať ako ich obľubené filtre zo Snapchatu.

Doktor Vashi publikoval článok o tejto téme v magazíne Facial Plastic Surgery (ide o žurnál Americkej zdravotníckej organizácie). V ňom vyslovuje znepokojenie nad tým, ako sa dnešným mladým ľuďom mení vnímanie krásy. "Malá úprava tváre na Facetune zjemní vašu pokožku, vybiely zuby či zväčší oči a pery. Tieto filtre sa tak stávajú normou krásy," hovorí.

Všetko to začína viesť k veľkým problémom. Telesná dysmorfia je stav, keď sa človek nadmerne zaoberá telesnou chybou svojho vzhľadu, a to až obsedanto-kompulzívnym spôsobom. Do tejto kategórie spadá aj Snapchat dysphoria. Rozdiel je ten, že kým v minulosti sa ľudia zaoberali napríklad veľkosťou svojho nosa, pŕs či uší, dnes ich vyvádzajú z miery úplne bežné veci ako pigmentové škvrny, chĺpky a tiež úplne normálne línie tváre, ktoré sa však nezhodujú s ich predstavami.

Zatiaľ čo väčšina plastických chirurgov sa snaží vyhnúť takýmto zbytočným zákrokom na mládeži, ktorá je ešte stále vo vývoji, aj v tomto biznise ide o peniaze a raz sa jednoducho nájdu ľudia, ktorí budú tieto zákroky vykonávať. Až 55 % amerických plastických chyrirgov potvrdilo, že sa s takýmto prípadom už stretli, čo je medziročný nárast až o 13 %.

Doktor Vashi hovorí, že operácie nosa boli v minulosti celkom bežné. Pokiaľ ho mal niekto krivý alebo abnormálne tvarovaný, operácia mu pomohla. Dnes prídu do ordinácie ľudia s normálnym nosom a pýtajú sa, či by bolo operáciou dosiahnuť efekt, aby ich nos vyzeral na tom alebo onom filtri.

Rovnaké je to s asymetriou tváre. Ľudia sú asymetrickí prirodzene a takéto typy sú dokonca častokrát atraktívnejšie než dokonalý človek z katalógu. Snapchat tvár nerobí symetrickú priamo, ale tým, že vyhladzuje linky a vrásky, zosvetľuje pleť, človek nadobudne pocit, že je symetrickejší. Títo ľudia potom chcú podstupovať drahé a bolestivé zákroky a pritom by mali navštíviť úplne iného doktora. Honba za idealizovanou verziou samého seba je totiž práca skôr pre psychológa.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio