MOBIL.sk MOBIL.sk

Tajný dokument prezrádza, že Google chystá pre Čínu špeciálnu verziu vyhľadávača. V čom bude iná?
zdroj: MOBIL.sk

Tajný dokument prezrádza, že Google chystá pre Čínu špeciálnu verziu vyhľadávača. V čom bude iná?

Špeciálna verzia vyhľadávača Google pre Čínu bude blokovať stránky ako BBC či Wikipédiu.

Internet je v Číne značne cenzurovaný. Problémom je politický režim, ktorý blokuje väčšinu svetových služieb. Zabudnúť tak môžete na Google, Facebook, Instagram aj Twitter. Jednoducho vám ich internet po zadaní adresy nenačíta. Google sa to však podľa všetkého chystá zmeniť. Hoci spoločnosť preferuje otvorený prístup k informáciám, biznis je biznis a čínsky trh je obrovský.

Podľa utajených dokumentov získaných webom The Intercept chystá spoločnosť Google špeciálnu čínsku verziu svojho vyhľadávača. Ten je vyvíjaný od minulej jari a jeho kódové označenie je Dragonfly (vážka). Jeho vývoj začal prudko napredovať v decembri minulého roka po stretnutí šéfa Google Sundara Pichaia a nemenovaného vysokého predstaviteľa Číny.

Informácií z dvoch dokumentov naznačujú, že Google už vyvinul dve verzie aplikácie pre vyhľadávanie a samotný vyhľadávač jednoducho nezobrazí stránky, ktoré nekorešpondujú so zásadami čínskeho režimu. Pri vyhľadávaní by však mala byť prítomná veta, ktorá na to používateľov upozorní.

Medzi stránkami, ktoré budú blokované, bude napríklad aj web BBC, Wikipedia, Instagram, Facebook, Twitter, the New York Times a the Wall Street Journal.

via GIPHY

K celej veci sa vyjadril aj človek, ktorý na vyhľadávači pracoval. Ten sa pre web The Intercept vyjadril, boli informácie o čínskom vyhľadávači tajné. O jeho existencii vedelo iba niekoľko stoviek ľudí, ktorí na ňom bezprostredne pracujú. Nejde o prvý pokus spololočnosti Google operovať v Číne. Už v roku 2006 spoločnosť predstavila vyhľadávač, ktorý ale musel spĺňať prísne podmienky čínskeho režimu.

Vyhľadávač vám nenašiel nič, čo by sa komunistickému režimu priečilo. Nenašli ste teda Georgea Orwella, protesty na nábreží Tiananmenu z roku 1989, ale tiež témy týkajúce sa sexu či medzinárodných práv. Spoločnosť Google si zrejme povedala, že radšej poskytovať svoje služby v Číne s obmedzeniami ako vôbec. Všetko sa zmenilo po kybernetických útokoch na rôzne zahraničné spoločnosti v roku 2010. Keď Google zistil, že gmailové účty niekoľkých čínskych aktivistov boli ohrozené, krajinu na neurčito so svojimi službami opustil.

Čína je však evidentne priveľké pokušenie pre internetové spoločnosti. Má online dvakrát toľko ľudí, ktoľko žije v USA. A v Google sú si toho veľmi dobre vedomí.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio