MOBIL.sk MOBIL.sk

Zaujímavé fakty o YouTube, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli
zdroj:

Zaujímavé fakty o YouTube, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli

YouTube je video službou, sociálnou sieťou a domovom stoviek miliónov videí. Aby sme boli konkrétnejší koncom roku 2017 ich bolo nahraných viac ako 7 miliárd.

Dnes ide o najrozšírenejšiu video službu na svete, bez ktorej si ľudia snáď ani nevedia predstaviť deň. Lenže vždy tomu tak nebolo. Aj YouTube vznikol ako náhodný projekt a nápad v hlave niekoho a musel si vyšliapať cestu na pomyselný Olymp. Tu je niekoľko faktov o YouTube, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.

1. Zrejme málokto tuší, že YouTube vytvorili traja bývalí zamestnanci spoločnosti PayPal. Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim začali na YouTube pracovať v roku 2005. Vtedy bol PayPal malý startup, ktorý sa bil o pozornosť potencionálnych zákazníkov.

2. YouTube pôvodne nezačal ako video služba. Malo ísť o video zoznamku Tune In Hook Up. Lenže osud niekedy ľudské zámery zmení. Stalo sa tak prostredníctvom dvoch udalostí. Jawed Karim, jeden zo zakladateľov akosi nemohol nikde nájsť video Janet Jackson, ktorej v tom čase na vystúpení v polčase amerického pohára Super-Bowl zlyhala podprsenka a Chen s Hurleym nevedeli zdieľať video z ich párty prostredníctvom emailu. Naštastie Dropbox a cloudové služby ešte neexistovali, takže nemali inú možnosť ako vytvoriť YouTube.

3. Na začiatku spôsobil YouTube veľké nepríjemnosti stránke utube.com. Keď bola v roku 2005 registrovaná doména youtube.com, vďaka nepozorným návštevníkom a rôznym omylom kolabovala aj stránka utube.com, ktorá patrila spoločnosti Universal Tube & Rollform Equipment Company z amerického štátu Ohio. Ich stránka na takúto záťaž (hoci náhodnú) nebola pripravená a spoločnosť za to YouTube začala súdiť, pretože im vraj videoslužba poškodzovala biznis. Nakoniec spoločnosť UTUBE usúdila, že najsprávnejším krokom bude presunúť svoj biznis na novú doménu utubeonline.com.

4. O prvom videu na YouTube sme už raz písali. Ide o krátke 18 sekundové video zakladateľa Jaweda Karima, ktorý navštívil Zoo v San Diegu. Bolo to 23. apríla 2005. Dnes má video 53 miliónov vzhliadnutí.

5. YouTube používa denne viac ako 1,3 miliarda ľudí. To je pätina svetovej populácie a tretina všetkých ľudí, ktorí majú prístup na internet. Úžasné.6. Každú minútu je na YouTube nahratých 300 hodín nového materiálu a ak by ste si chceli pozrieť všetky videá, trvalo by vám to skromných 199 771 rokov.

6. na YouTube nájdete aj celé filmy. Konkrétne ide o 7000 hodín celovečerných filmov, ktoré by ste tam pri troche trpezlivosti našli.

7. YouTube najviac sledujú Američania. Spomedzi ostatných svetových krajín je na druhom mieste Saudská Arábia. Dôvod, prečo je to práve táto krajina, je veľmi prostý. V Saudskej Arábii je zakázaný Facebook a Twitter. YouTube je ale povolený, takže ľudia trávia čas na YouTube.

8. YouTube je domovom pre rôzne typy videí a žánre. Veľkej obľube sa tešia videonávody. Najvyhľadávanejšími videonávodmi na YouTube sú tie s názvom "ako sa bozkávať" a druhou najvyhľadávanejšou témou sú návody "ako si uviazať kravatu".

9. V top päťke najsledovanejších videí nájdeme štyri hudobné videoklipy a jednu rozprávku.

  1. Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee (5,22 mld vzhliadnutí)
  2. Wiz Khalifa - See You Again ft. Charlie Put (3,61 mld vzhliadnutí)
  3. Ed Sheeran - Shape of You (3,56 mld vzhliadnutí)
  4. PSY Gangam Style (3,16 mld vzhliadnutí)
  5. Masha and the Bear . Recipe for Disaster (3,12 mld vzhliadnutí)

Najnovšie z kategórie: YouTube

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio