MOBIL.sk MOBIL.sk

Qualcomm predstavil 5G modem. Prvé 5G smartfóny nás čakajú už v prvej polovici roku 2019!
zdroj: Qualcomm

Qualcomm predstavil 5G modem. Prvé 5G smartfóny nás čakajú už v prvej polovici roku 2019!

Výrobca čipov Qualcomm predstavil komerčný 5G modem pre mobilné telefóny s označením X50. Znamená to, že 5G smartfóny sa začnú objavovať už v priebehu nasledujúceho roka.

Spoločnosť Qualcomm priznáva, že výroba 5G modemu bola istou výzvou. S 5G signálom to totiž vôbec nebolo z technického hľadiska jednoduché. Hoci ide o podstatne rýchlejšiu a vyspelejšiu technológiu na prenos dát ako súčasné 4G riešenia, pri vývoji sa spoločnosť musela popasovať s niekoľkými problémami.

5G siete pracujú vo veľmi vysokých frekvenciách (krátke vlny), ich dosah bol teda malý alebo ľahko blokovateľný aj menšími objektmi. Signál vypadával, ak ste smarftón chytili nesprávne do rúk alebo sa mohlo stať, že bol signál prerušený väčším objektom medzi vami a vysielačom. Stačilo, aby popred vás prešlo nákladné auto.

Qualcomm

Tento problém bol vyriešený integrovaním niekoľkých antén technológie mmWave, ktoré príjmajú signál s viacerých smerov súčasne. V druhom rade to bola veľkosť takéhoto súboru antén. Tie boli až príliš veľké na to, aby mohli byť integrované do súčasných smartfónov.

Ľudia v Qualcomme však pracovali naozaj tvrdo a predstavili 5G modem X50 , ktorý dokáže sťahovať dáta až teoretickou rýchlosťou až 5 Gbps. Zjednodušene povedané, vo vašom 5G smartfóne budete mať internet oveľa rýchlejší ako moderné vysokorýchlostné optické pripojenie, ktoré dnes využívate doma. Okrem rýchlosti má 5G technológia výhodu aj v nižšej latencii a tiež pracuje spoľahlivejšie v zaľudnených oblastiach.

"S 5G pripojením môžu zákazníci očakávať gigabitové rýchlosti internetu s nevídanou odozvou, a to priamo v ich dlani, čo spôsobí revolúciu v mobilnej oblasti," povedal Christiano Amon, hlavný predstaviteľ spoločnosti Qualcomm.

Qualcomm

Ak sa vám teda niekedy stávalo, že na koncerte alebo športovom podujatí ste jednoducho nemohli nahrať fotku na svoj Instagram, pretože to kapacita siete nezvládala nápor pripojených ľudí na jednom mieste, s 5G sieťami sa vám toto jednoducho nestane.

Qualcom je však zatiaľ veľmi skúpi na presnejšie informácie ohľadom spolupráce s výrobcami smartfónov a podobne. Je však veľmi pravdepodobné, že samotní výrobocvia už za stenami svojich laboratórií s 5G modemom pracujú. Samozrejme, všetko bude závisieť aj od rýchlosti budovania 5G sietí mobilnými operátormi. Tí slovenskí momentálne možnosti týchto sietí testujú.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio