MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Sony predstavila nový fotografický senzor pre mobily s brutálnym rozlíšením!
zdroj: wikimedia.org

Spoločnosť Sony predstavila nový fotografický senzor pre mobily s brutálnym rozlíšením!

Sony patrí k najväčším a najlepším technologickým spoločnostiam na svete. No jej výrobky nenájdete iba vo výrobkoch pod korporátnou značkou.

Hovoríme konkrétne o fotografických senzoroch pre fotoaparáty mobilov. Sony už roky patrí k priekopníkom tejto technológie a foto-senzory značky Sony nájdete v mobiloch od Apple, Samsungu, LG, Huawei, Google atď. Pre spoločnosti je totiž efektívnejšie vziať senzor vytvorený niekým iným a neskôr ho už len softvérovo vyladiť.

Ukážka kvality nového senzora / Sony

V posledných rokoch sa v tomto smere od značky Sony odklonil Samsung, ktorý si začal tieto senzory vyvíjať sám, pretože Samsung sa v tejto oblasti chce stať skutočným lídrom. A podľa recenzií na ich posledné smartfóny radu Galaxy S sa to juhokórejskej spoločnosti naozaj aj darí. Lenže Sony nespí na vavrínoch a predstavuje senzor novej generácie.

Hovoríme o senzore IMX586. Ten prináša efektívne rozlíšenie až 48 megapixelov (rozlíšenie 8000 x 6000 pixelov). Hoci zo skúsenosti vieme, že počet megapixelov nutne neznamená aj lepšiu kvalitu, v tomto prípade bolo navýšenie ich počtu účelné. Senzor IMX586 je totiž vybavený farebným filtrom Quad Bayer, kde majú každé 2 x 2 pixely rovnakú farbu. To znamená ostrejšie fotky a najmä fantastické výsledky za zlých svetelných podmienok. Senzor bude mať tiež vysokú citlivosť a mieru sýtosti farieb.

S filtrom Quad Bayer budú fotky podstatne ostrejšie / Sony

Zhotovené fotografie môžu byť vo výsledku zmenšené aj na (dnes štandardných) 12 megapixelov, ale kvalitatívne na tom budú podstatne lepšie, než štandardné 12 megapixelové fotografie zhotovené bežným 12 megapixelovým senzorom.  Zaujímavosťou je tiež možnosť nahrávať 4K video rýchlosťou až 90 snímkov za sekundu. Senzor IMX586 je veľký len 8 mm (1/2 palcový senzor) a veľkosť jedného pixelu činí iba 0,8 mikrometra.

Typovo sa jedná o 1/2 palcový senzor / Sony

Fotomobily značky Sony si už niekoľko rokov udržiavajú svoj vysoký štandard. Pri senzoroch je však situácia totžná, patria k najvyhľadávanejším a keď sú dobre softvérovo vyladené, ponúkajú nekompromisné výsledky. Bude veľmi zaujímavé sledovať, či časom Sony nezhodí z trónu práve Samsung, ktorý je v tejto oblasti relatívnym nováčikom, ale darí sa mu prinášať veľmi kvalitné senzory. Prvé mobily s novým senzorom IMX586 od Sony by sa na trhu mali objaviť ešte v tomto roku.

zdroj: sony.net

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio