MOBIL.sk MOBIL.sk

Google a jeho úplne bizarný expreriment s umelou inteligenciou. Vyskúšajte ho aj vy! (VIDEO)
zdroj: Google Blog

Google a jeho úplne bizarný expreriment s umelou inteligenciou. Vyskúšajte ho aj vy! (VIDEO)

Veľké a bohaté technologické spoločnosti majú okrem svojich hlavných produktov rozbehnuté často aj rôzne dielčie experimentálne projekty. Nie je pri tom nič výnimočné, že tieto projekty sú samy o sebe úplne zbytočné a spoločnosti ich financujú len tak, lebo môžu.

Z tohto súdka pochádza aj najnovší projekt spoločnosti Google. Síce nebudete mať potuchy čomu by sám o sebe mohol slúžiť, ale môžete si ho vyskúšať na vlastnej koži. Ide o technológiu Move Mirror (pohybujúce sa zrkadlo), ktorá skúša možnosti umelej inteligencie.

Ide o akýési reverzné vyhľadávanie obrázkov. Move Mirror obsahuje databázu 80 000 obrázkov ľudí v rôznych polohách. Pokiaľ na stránke projektu nahráte video tancujúcej osoby, umelá inteligencia Move Mirror rozpozná tieto jej pohyby a v reálnom čase hľadá fotografie, na ktorých sú zachytené rovnaké pózy.

zdroj: Experiments with Google / YouTube

Pre vyhľadávanie a porovnávanie obrázkov technológia využíva polohu 17 rôznych častí ľudského tela ako sú ramená, lakte či nohy a trup. Move Mirror pritom vôbec neberie do úvahy pohlavie, výšku alebo telesnú zdatnosť človeka. Vo výsledku vám z týchto rýchlo po sebe idúcich obrázkov vytvorí akýsi animovaný gif súbor.

Google pri hľadaní obrázkov na svoje servery neukladá žiadne informácie o vás. Všetko sa odohráva lokálne, vo vašom prehliadači. Pokiaľ si chcete Move Mirror vyskúšať, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Takto vyzerá Google Move Mirror v praxi

zdroj: Google Blog

A zmysel tohto celého? Zrejme zábava, nič iné nám nenapadá. Projekt Move Mirror je pravdepodobne súčasťou objavovania možností umelej inteligencie, ktorý bude slepou ulicou. V budúcnosti si však vieme predstaviť, že na podobnom princípe by mohlo fungovať odomykanie zariadení gestami podobne, ako to robí zariadenie Microsoft Kinnect.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio