Mobil.sk Mobil.sk

Chcete, aby vám batéria mobilu vydržala čo najdlhšie? Nabíjajte ju takto!
zdroj: Pixabay

Chcete, aby vám batéria mobilu vydržala čo najdlhšie? Nabíjajte ju takto!

Mobily v našich vreckách, počítače na stoloch alebo tablety sú naozaj zázračnými zariadeniami, ktoré ponúkajú vysoký výkon veľmi skladných rozmerov. Všetky tieto výdobytky modrnej doby poháňajú batérie, o ktoré sa však musíme správne starať. Viete, ako ich nabíjať, aby vám vydržali v perfektnej kondícii čo najdlhšie?

Zrejme prvou technológiou batérií, s ktorou ste sa kedy stretli, sú NiMH (nickel-metal hybrid). Sú to klasické baterky, ktoré používame v diaľkových ovládačoch a rôznych zariadeniach. Tieto sa však nedajú nabíjať, a preto bola pre potreby elektronických zariadenní vymyslená úplne iná technológia - Li-ion (lithium-ion).

Líthiové batérie majú hneď niekoľko výhod. V prvom rade nestrácajú energiu, pokiaľ ich nepoužívate. Ďalšou výhodou je, že netrpia tzv. pamäťovým efektom. Keď sú nové nepotrebujete ich nabiť doplna a následne nechať úplne vybiť. V samotnej podstate im takýto spôsob používania škodí. Aj Li-ion batérie sa totiž v priebehu rokov zlepšujú a batéria vášho súčasného smartfónu má s Li-ion batériou vašej niekdajšej nokie 3310 spoločného iba veľmi málo.

Preto sú staré zaužívané rady pri používaní mobilných batéria dnes často viac na škodu než na úžitok. Ako ich teda nabíjať? Ušetríme vás zdĺhavých rečí o anódach, katódach a celkovom fungovaní batérií. Jednoducho sa držte týchto pár rád.

pxhere

Nenabíjajte cez noc!

Množstvo moderných smartfónov je dnes dosť inteligentných na to, aby v prípade nabitia na 100 % kapacity batériu od nabíjania odpojili. Lenže táto informácia nepatrí k najdostupnejším, preto sa neodporúča nechávať mobil na nabíjačke až do rána. Keď sa nabije, jednoducho ho odpojte z nabíjačky.

Dlhodobé nabíjanie totiž spôsobuje zahrievanie batérie a to znižuje jej "zdravie". Ak už ste nútení nechať mobil na nabíjačke cez noc, aspoň ho vyberte z krytu, aby sa vzniknuté teplo ľahšie odvádzalo.

Nabíjajte často!

Možno vás to prekvapí, ale ľudia z Battery University odporúčajú nabíjať batérie často. Aj keď ho pripojíte na nabíjačku iba na 10 - 20 minút, je to vraj lepšie, ako keby ste mobil nechali nabiť na 100 %.

Batéria mobilu vydrží najviac, ak ju budete udržiavať nabitú v rozmedzí 65 až 75 %. Ale tu ide samozrejme ideálny teoretický stav. 45 % až 75 % alebo 25 % až 60 % už znie realistickejšie a stále vám batériu ochráni.

Nevybíjajte úplne!

Snažte vyhnúť úplnému vybíjaniu a následnému nabitiu na 100 %. Dnes už sú nabíjačky a powerbanky všade. Nabite z 25 % na 60 % a neskôr opäť o trošku viac tak, ako sme to opisovali v predchádzajúcom bode. Používať rýchle nabíjanie?

Technológia rýchleho nabíjania skracuje čas potrebný na nabitie tým, že batériu mobilu nabíja pod vyšším napätím, čo spôsobuje zahrievanie. A ako sme si spomenuli vyššie, zahrievanie batériu ničí.

Dnešné mobily sú už vybavené čipmi, ktoré vyššie napätie rozpoznajú, ale aj tak sa neodporúča používať neoriginálne nabíjačky, poprípade nabíjačky s vyšším napätím u mobilov, ktoré na to nie sú určené.

A čo teplé miesta?

Aj toto môže mať za následok zníženie kapacity, resp. poruchu batérie. Nenechávajte mobil na slnku ani v rozohriatom aute. Mobily sú totiž z veľkej časti z vodívého kovu a ten pri batérii nakulminuje škodiace teplo.

V lepšom prípade budete po roku nadávať, že sa vám batéria rýchlo vybíja, v tom horšom budete musieť volať hasičov. Aj batérie sú totiž produktom, ktorý môže mať chybu.

Jednotlivé body do seba značne zasahujú, ale aspoň si z nich môžete urobiť celkový obraz o tom, čo je pre batérie dnešných mobilov, tabletov a počítačov naozaj dobré. Odmenou za starostlivosť vám bude dobrá výdrž batérie vášho elektronického zariadenia hoci aj po dvoch rokoch používania.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Fun rádio