MOBIL.sk MOBIL.sk

Blackberry chystá dostupnejší model Key2 Lite
zdroj: sipo.gov.cn

Blackberry chystá dostupnejší model Key2 Lite

Po tom, čo Blackberry ako výrobca mobilných telefónov takmer zanikla, sa pomaly karta obracia. V Blackberry našli spôsob ako mobily úspešne vyrábať prostredníctvom licencovania. Správny smer naznačuje príchod nového modelu Blackberry Key2 Lite.

Značka Blackberry (predtým RIM) sa akosi (podobne ako Nokia) nestihla spamätať s príchodu dotykových displejov a takmer zmizla z povrchu zemského. V ich prípade bol tento nový trend trochu menej "strávitelný", pretože ich hlavným znakom boli hardvérové klávesnice. Tie však boli out a nové dotykové modely nezaujali potrebné množstvo potencionálnych zákazníkov. Kombinácia dotyku a klávesnice používala operačný systém Blackberry 10 a kým sa spamätali a vyvíjať smartfóny s operačným systémom Android, konkurencia už bola na míle pred nimi.

Portfólio firmy sa teda zmenšovalo, až sa nakoniec rozhodli smartfóny prestať vyrábať úplne. Namiesto toho začali svoju značku (a softvér) licencovať tretím stranám. Toho sa chytila spoločnosť TCL, ktorá začiatkom roku 2017 predstavila model KEYone. Ten spájal dotykovú obrazovku a hardvérovú klávesnicu očividne tým správnym spôsobom a napriek niekoľkým chybám sa stalo nové Blackberry veľmi obľúbeným modelom.

Nástupca v podobe modelu Blackberry KEY2 prišiel o rok a pol neskôr a zapracoval na všetkých nedostatkoch predchodcu, čím si vyslúžil veľmi pozitívne ohlasy a recenzie odbornej verejnosti a tiež bežných používateľov. S cenou zhruba 660 eur sa však jedná o relatívne drahé zariadenia. V Blackberry (TCL) sa teda rozhodli, že vietor v plachtách využijú a prinesú odľahčený model, ktorý by mal dostať názov Key2 Lite.

Blackberry Key2 Lite (s kódovým označením Luna) tak prinesie operačný systém Android v kombinácii s fyzickou qwerty klávesnicou medzi viac používateľov. V podstate pôjde o model Key2, ktorý však podľa správ bude obsahovať niekoľko kompromisov. Azda najvýraznejšou zmenou viditeľnou na prvý pohľad by malo byť plastové telo. To je totiž lacnejšie na výrobu lacnejšie než hliníková konštrukcia modelu KEY2.

Analytik Evan Blass na svojom twitterovom účte priniesol aj fotku zadnej strany zariadenia, kde vysvetľuje, že nepôjde o verziu mini, pretože plastová verzia bude rovnako veľká. Model Key2 Lite by mal prísť v troch farbách: červenej, medenej a modrej. Podobné "odľahčenie" vraj nastane aj v oblasti vnútorných komponentov. Zariadenie bude mať menej pamäte RAM, slabší procesor a podobne.

Pojde teda o akéhosi ideového nástupcu modelu Blackberry Q5, ktorý chcel priniesť Blackberry smartfón do rúk tých, ktorým sa Blackberry Q10 zdalo pridrahé. Dátum predstavenia je odhadovaný na prelom mesiacov august a september. To naznačuje, že sa Blackberry modelu dočkáme na veľtrhu IFA v Berlíne, ktorý sa koná presne v tom čase. Veľmi sa tešíme.

Najnovšie z kategórie: Blackberry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio