MOBIL.sk MOBIL.sk

Muž odmietol odomknúť policajtom svoj smartfón. Teraz pôjde do väzenia
zdroj: pixabay.com

Muž odmietol odomknúť policajtom svoj smartfón. Teraz pôjde do väzenia

Pokuta za nedanie prednosť sa nakoniec zmenila na polročný pobyt vo väzení. Tento muž proste nemal svoj deň.

Príbeh Američana menom William Montanez začína 21. júna, keď šoféroval svoje auto. Počas pripájania sa na cestu nedal prednosť inému šoférovi a všimla si to policajná hliadka. Okamžite ho zastavili a dostal pokutu. Následne sa ho jeden z policajtov spýtal, či môžu prehľadať jeho auto. Montanez odmietol a policajti nakoniec nasadili protidrogových psov. Tí našli v mužovom aute malé množstvo marihuany a skrytú zbraň.

Problémy pre Američana ale ešte neskončili. Pri sebe mal dva iPhony a policajt si všimol, že na jeden z nich mu prišla textová správa. „OMG, našli to?“ znela správa. Polícia chcela po Montanezovi, aby okamžite odomkol svoj iPhone. William Montanez to ale nechcel spraviť a celý prípad sa dostal až pred súd. 

zdroj: pixabay.com

Sudca tu na protest Montanezovho právnika rozhodol, že policajti majú právo nahliadnuť do jeho iPhonu a musí ho odomknúť. Muž sa ale obhajoval tým, že oba telefóny sú nové a nepamätá sa ich prístupový kód. To už zrejme aj sudca stratil trpezlivosť a obžalovanému udelil trest 180 dní vo väzbe. 

Právnik nie je s rozsudkom vôbec spokojný. „Ak vás za niečo zadržia – či už sú to drogy, zbrane alebo niečo iné – a vo vašej blízkosti je elektronické zariadenie, môžu dostať príkaz na prehľadávanie a prehľadať to,“ povedal, „A ak ho odmietnete odomknúť, pretože chcete, aby vaše informácie boli v súkromí, proste vás hodíme do väzenia.“ Myslí si, že informácie v smartfónoch by mali zostať súkromné a ľudia by mali mať právo odmietnuť poskytnúť ich polícií.

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio