Mobil.sk Mobil.sk

Príde vám neviditeľný plášť príliš sci-fi? Títo vedci ho vyrobili a dokážu ním čokoľvek skryť
zdroj: pxhere.com

Príde vám neviditeľný plášť príliš sci-fi? Títo vedci ho vyrobili a dokážu ním čokoľvek skryť

Vedci tvrdia, že objekt pod týmto "plášťom" je úplne neviditeľný dokonca aj pod priamym slnečným svetlom.

Kto si v detstve počas sledovania Harryho Pottera neprial, aby mal taký neviditeľný plášť ako Harry? Stačilo by prehodiť ho cez hlavu a nikto by vás nevidel. Možno vás to prekvapí, ale predstava materiálu, ktorý skryje predmety nie je až taká nerealistická, ako si myslíte. Vedci totiž vyrobili zariadenie, ktoré by mohlo fungovať, ako taký „neviditeľný plášť“.

Výskumný tím z Montrealu tvrdí, že sa im podarilo vyrobiť objekt, ktorý je neviditeľný pre širokopásmové svetlo. Použili na to špeciálnu techniku nazvanú „spectral coaking“, teda v preklade spektrálne maskovanie. Podľa Jose Azana dokážu úplne zamaskovať čokoľvek a to aj v prípade, že naň svieti priame slnečné svetlo. Ide teda o prelomový objav, keďže všetky doterajšie podobné pokusy neboli dokonalé, nechávali obrysy či nefungovali pri niektorých typoch svetla.

zdroj: Harry Potter

Ľudské oko vidí predmety vďaka svetlu, ktoré sa od nich odráža. Objekty môžu odrážať rôzne svetlá v závislosti od ich farby. Vedci postupne menili svetlo, ktoré prechádzalo priamo cez objekt a ich zariadenie ho zmenilo na inú farbu. „Neviditeľný plášť“ zmení napríklad zelenú farbu, ktorá prechádza cez objekt na modrú, vďaka čomu sa objekt stane neviditeľným a výsledný obraz nie je skreslený. Azana povedal, že sa svetlo proste premení na „ducha“, ktorý prejde objektom a vráti sa tak, akoby tam nič nebolo. 

Technológia by mohla mať využitie pri maskovaní optických prenosov, ale aj objektov, ktoré by vďaka nej boli úplne neviditeľné pre ľudské oko. Sme teda nesmierne zvedaví, kam to nakoniec vedecký tím dotiahne.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio