MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia od Nvidie odstráni z vašich fotiek šum v priebehu sekundy
zdroj: youtube.com / NVIDIA

Umelá inteligencia od Nvidie odstráni z vašich fotiek šum v priebehu sekundy

Využíva technológiu "hĺbkového učenia" a jej výsledky sú úžasné!

Nie je žiadnym tajomstvom, že dodatočné úpravy a retuš dokážu aj z nevydarenej fotografie spraviť umelecké dielo. Môže byť príliš svetlá, tmavá, s nesprávnym odtieňom svetla, no vďaka dnešným editorom to dokážete bez problémov opraviť. Všetci fotografi mi ale dajú za pravdu, keď poviem, že jedným z najväčších problémov je, keď je fotka zašumená. 

V tomto prípade už nie je jednoduché ju opraviť. Pokiaľ teda nemáte po ruke novú umelú inteligenciu od spoločnosti Nvidia v spolupráci s univerzitou Aalto a MIT. Softvér na odstraňovanie šumu je založený na hlbokom učení a dokáže odstrániť šum z fotky aj v prípade, že nemá žiadne „čisté“ vzorky, ktoré by použil. 

zdroj: youtube.com / NVIDIA

Výsledky sú podľa výskumníkov vo väčšine prípadov úspešné a umelá inteligencia si poradí aj s poriadne vysokým šumom. Musíme uznať, že opravené fotografie sú naozaj pôsobivé. Môžete sa o tom presvedčiť sami vo videu, ktorí nahrali na YouTube. Fotky sú síce trochu „hladšie“ ako pôvodný obrázok, ale umelá inteligencia dokázala urobiť bezchybnú prácu pri jeho obnove. Softvér si poradí okrem šumu aj s náhodne rozloženým textom cez celý obrázok.

Odstránenie šumu je veľký krok vpred a tešíme sa, keď si budeme môcť technológiu vyskúšať aj my. Šum vo fotografiách vzniká najmä pri horšom svetle a nutnosti zvýšiť ISO, prípadne pri vyrezaní časti obrázka a jeho následnom zväčšení. Vďaka tejto umelej inteligencií nám ale už nemusí robiť také veľké starosti.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio