MOBIL.sk MOBIL.sk

iOS 12: Funkciu, ktorá má zabrániť závislosti na mobiloch, vyskúšali na tejto tínedžerke.
zdroj: pixabay.com

iOS 12: Funkciu, ktorá má zabrániť závislosti na mobiloch, vyskúšali na tejto tínedžerke.

Tak ako to teda je? Budeme vďaka Screen Time používať naše mobily menej?

Jednou z najdôležitejších súčastí nového systému iOS 12 je funkcia menom Screen Time. Tá slúži na zaznamenávanie aktivity na vašom iPhone. Vďaka nemu zistíte, ako dlho denne do mobilu pozeráte, aj to, ako efektívne na ňom využívate svoj čas. Dokonca umožňuje nastaviť časový limit pre jednotlivé aplikácie.

Hlavným dôvodom novinky je zníženie závislosti na smartfónoch. Samotný CEO Apple Tim Cook funkciu vyskúšal a povedal, že je prekvapený, ako veľa času vlastne na iPhone trávi. Tak fajn... Screen Time nám povie, koľko hodín denne používame smartfón. Pomáha to ale skutočne v boji proti závislosti? 

Odpoveď na túto otázku sa rozhodol zistiť The New York Times. Najal 14 ročnú dcéru jedného z editorov a zveril jej do rúk iPhone X s nainštalovanou beta verziou nového iOS 12. Po prvom týždni normálneho používania bez funkcie Screen Time zistili, že dievča menom Sophie používalo mobil tak, ako by ste očakávali od mladej tínedžerky. Najviac času denne pritom strávila v aplikácií Snapchat. 

Prvý týždeň | zdroj: The New York Times

Neskôr jej v mobile zapli funkciu a obmedzili jej používania Snapchatu. Keď sa jej jedného dňa podarilo vyčerpať povolený čas na používanie tejto appky, celkom ju to rozrušilo. Boli dokonca chvíle, keď len bezducho hľadela na ikonky na ploche a snažila sa vyhnúť otvoreniu Snapchatu. „Otvorila som mobil a nemala som kam ísť,“ vysvetlila neskôr svoje správanie. „Len som sa pozerala na obrazovku. Bolo to trochu divné, tak som sa to snažila nerobiť.“

Vo všeobecnosti bol ale test veľmi úspešný. Teda, presnejšie povedané – ukázalo sa, že funkcia Screen Time je veľmi úspešná. Sophie znížila svoj priemerný čas na iPhone z 6 hodín denne za prvý týždeň na tri hodiny a štyri minúty za posledný. Jej používanie smartfónu sa vďaka tomu znížilo na polovicu. Je jasné, že jedno 14 ročné dievča nie je žiadny vedecký zázrak a nedajú sa z neho vyvodzovať veľké závery, ale určite ide o dobrú nádej na budúcnosť, v ktorej nebudeme, snáď, používať mobily tak často ako teraz.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio