MOBIL.sk MOBIL.sk

Táto čítačka odtlačkov prstov zmeria pre istotu aj vašu teplotu
zdroj: MOBIL.sk

Táto čítačka odtlačkov prstov zmeria pre istotu aj vašu teplotu

Zabudnite na čítačky odtlačkov prstov v domovských tlačidlách alebo na zadnej strane smartfónu. Váš budúci mobil ju bude mať pravdepodobne zabudovanú v displeji. A kvôlibezpečnosti vám ešte aj zmeria teplotu, len aby sa uistila, že ste naozaj človek.

V článku zverejnenom v utorok v magazíne Nature Communications sa vyskytla informácia, že tím kórejských vedocv vynašiel flexibilný a transparentný senzor odtlačkov prstov, ktorý zároveň dokáže zmerať vašu telesnú teplotu.

Senzor je výsledkom práce výskumníkov z centra UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology) spoločnosti Samsung Display v Južnej Kórei. V článku sa uvádza, že väčšina dnešných senzorov používaných na čítanie odtlačkov prstov je nepriehľadná, takže musia byť skryté v domovskom tlačidle alebo na zadnej strane smartfónu. U tohot senzoru to tak nie je. Kým spoločnosť Apple vyriešila tento problém technológiou rozpoznávania tváre Face ID, iným výrobcom sa podarilo displeje osadiť čítačkami odtlačkov prstov, ktoré fungujú na báze ultrazvuku.

Podľa vedcov môže byť nový typ senzora integrovaný spolu s akýmikoľvek transparentnými senzormi snímania teploty alebo senzormi tlaku prstov a to na úrovni, ktorá by uspokojila aj agentov FBI. V tomto štádiu výskumu sa ešte nedá očakávať, že nový senzor zmeria vašu telesnú teplotu namiesto teplomera. Ale môže pomôcť pri odhalení podvodu, keby sa chcel niekto náhodou zmocniť vášho zariadenia, umelou rukou či kópiou odtlačku prsta.

Je vcelku pozitívne počuť o takýchto pokrokoch, keď si uvedomíme, že pred rokom, rokom a pol si ešte výrobcovia lámali hlavu, ako zabudovať senzor odtlačkov prstov priamo do displeja. Dnes tu máme už niekoľko modelov predávaných komerčne a keď sa technológia zdokonalí, môžeme očakávať masívny nástup tejto biometrickej bezpečnostnej funkcie. Tá by zároveň mohla mať na svedomí odstránenie výrezov v displeji a zároveň úplne vytlačiť rozpoznávanie tváre.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio