MOBIL.sk MOBIL.sk

Google zainvestoval 22 miliónov dolárov do operačného systému, ktorý používajú tlačidlové Nokie
zdroj:

Google zainvestoval 22 miliónov dolárov do operačného systému, ktorý používajú tlačidlové Nokie

Spoločnosť Google už ovládla svet smartfónov, ktorému roky dominuje. Teraz chce so svojimi službami dominovať aj vo svete tlačidlových telefónov.

Google neohrozene kraľuje smartfónom. Viac než 85 % mobilných zariadení totiž používa práve tento systém. Google ho dostal aj do áut, smart hodiniek, televízorov a dokonca predstavil aj jeho odľahčenú verziu s názvom Android Go, ktorá je určená pre menej výkonné zariadenia. Lenže aj Android Go má zaberá v zariadení zhruba 3 GB miesta, čo znamená, že pre základné (tlačidlové) telefóny je jednoducho nevhodný.

Namiesto vytvorenia nového systému pre takéto mobily sa spoločnosť Google rozhodla zainvestovať do už existujúceho systému KaiOS. Ten v mobilnom svete nie je žiadnou novinkou. Vznikol z neúspešného projektu Firefox OS, ktorý sa nedočkal masovejšieho rozšírenia. Bol premenovaný a teraz sa teší relatívne veľkej obľube, pretože jeho minimálne nároky (512 MB RAM a 4 GB úložiska) vyhovujú väčšine tlačidlových mobilov zameraných na cenu. V minulom roku bolo expedovaných až 40 miliónov tlačidlových mobilov s KaiOS.

Vo veľkej miere k tomu prispela Nokia, ktorá si tento systém zvolila pre svoje modely 3310 a 8110. Okrem Nokií ho nájdete aj v zariadeniach od spoločností TCL alebo Micromax. Ide o vizuálne veľmi pekný systém, ktorý sa teraz dočkal výraznej podpory. Potenciál v ňom rozhodne vidí aj spoločnosť Google, ktorá sa do jeho vývoja rozhodla zainvestovať rovných 22 miliónov amerických dolárov.

V Google sú si totiž vedomí, že hoci nejde o nijako extra výnosný biznis, tlačidlové mobily sú stále populárne, a to najmä v rozvojových krajinách, ktoré sa časom môžu stať rozvinutými. Vtedy nastúpia na scénu smartfóny a ak bude človek mať predošlé skúsenosti so službami od Google, pravdepodobne si ich zvolí aj na novej platforme. Preto chce Google svoje služby ako Google Mapy, Google Asistent, YouTube a pod. rozšíriť medzi používateľov KaiOS. S optimalizáciou pre nový systém to nebude nijako zložité, keďže všetky služby sú vo webových verziách vytvorené programovacím jazykom HTML5, ktorý natívne používa aj KaiOS.

O pár mesiacov či rokov by sme tu teda mohli mať ďalšieho silného hráča na poli operačných systémov, ktorý sa nezľakne komplexnosti Androidu či iOS. Sám bude totiž nabitý funkciami a rozhodne ho nebudeme môcť nazývať "chudobným príbuzným", pretože bude podporovať všetky služby dostupné na systémoch pre smartfóny. S podporou Nokie a Google čaká KaiOS určite svetlá budúcnosť.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio