MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia už dokáže vyrábať aj MEME obrázky
zdroj: illustrertgalskap.files.wordpress.com

Umelá inteligencia už dokáže vyrábať aj MEME obrázky

V akej nádhernej dobe to žijeme, keď už aj počítač dokáže vyrobiť meme!

Umelá inteligencia napreduje vpred míľovými krokmi a využíva sa stále častejšie. Dokáže aj to, čo človek nie, prípadne čo by mu trvalo mnohonásobne viac času a robí náš život jednoduchším. Dokáže predpovedať meškanie letov, sčítavať počet opíc v pralesoch a dokonca aj diagnostikovať choroby ľudí. A teraz zvládne aj to najdôležitejšie – vyrobiť MEME obrázky.

Áno, svet už má aj vlastnú umelú inteligenciu založenú na neurónových sieťach, ktorá dokáže produkovať vtipné meme. Algoritmus je nazvaný „dank learning“ a majú ho na svedomí študenti zo Stanfordskej Univerzity Abel L. Peirson a E. Meltem Tolunay.

zdroj: Dank Learning / Stanford

Samotný systém funguje na princípe strojového učenia. Nebol naprogramovaný, aby dokázal zabávať ľudí meme obrázkami. Študenti ho vyrobili tak, aby bol schopný vykonávať určité činnosti a vytvárať nové výstupy na základe toho, čo sa v minulosti naučil. V tomto prípade ho študenti učili pomocou 2 600 rôznych meme obrázkov, na základe čoho začala umelá inteligencia postupne vytvárať vlastné.

A musí sa uznať, že výsledok je celkom vydarený. Nie sú to práve najvtipnejšie obrázky pod slnkom, ale určite by ste nepovedali, že za nimi stojí umelá inteligencia. Študenti v rámci svojho výskumu nechali tieto obrázky posúdiť rôznym ľuďom, ktorí nedokázali rozoznať meme vytvorené človekom a umelou inteligenciou. „Výsledky naznačujú, že meme obrázky môžu byť generované tak, že vo všeobecnosti nie je ľahké rozlíšiť ich od tých, ktoré boli prirodzene vyrábané človekom,“ píšu výskumníci. Za najväčšiu výzvu ale považujú použiť správny humor, ktorý sa líši medzi ľuďmi aj kultúrami. Ak by ste si chceli prečítať celý ich projekt, nájdete ho na stránkach univerzity.

zdroj: Dank Learning / Stanford

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio