MOBIL.sk MOBIL.sk

Bolesti krčnej chrbtice z používania tabletov postihujú viac ženy ako mužov
zdroj: Pexels

Bolesti krčnej chrbtice z používania tabletov postihujú viac ženy ako mužov

Vedci z University of Nevada v Las Vegas sa pozreli na nepríjemnejšiu stránku elektronických zariadení. Sú ňou chronické bolesti z dlhodobého používania týchto zariadení v človeku neprirodzených polohách.

Stuhnutá krčná chrbtica a bolesť krku je dnes veľmi častým javom u ľudí. Môže za to sedaví spôsob života, ale najmä používanie mobilov a tabletov. Človek si jednoducho večer ľahne do postele a sklonený nad tabletom či smartfónom je schopný presedieť a preležať celé hodiny bez toho, aby si uvedomil, že je potrebné zmeniť polohu. Odnáša si to chrbtica. Tento fenomén má názov "Tablet neck".

A práve na tento jav si posvietili vedci z University of Nevada. 412 univerzitných študentov, personál univerzity a absolventi. 70 % symptómov sa objavilo u žien. Keď používame tablety, hlavu ohýbame smerom za obrazovkou, ktorá je položená nižšie. Táto poloha však pre krk nie je pohodlná, čo vytvára napätie a následné zdravotné ťažkosti. V 55 % prípadov účastníkov v prieskume hovorilo o miernom nepohodlí pri používaní tabletu, 10 % sa sťažovalo na závažné bolesti pri používaní a zvyšných 15 % uviedlo, že im bolesť doslova bráni spať.

77 % žien a 23 % mužov používa svoj tablet sediac na zemi. To však vôbec nie je poloha, v ktorej experti odporúčajú tablet používať. Zdravotné problémy uvádzali aj respondenti používajúci tablet vo vlaku alebo v aute v sede. Iba 46 % opýtaných sa však priznalo, že kvôli symptómom a bolesti prestanú tablet používať.

Ako teda tablet používať správne?

Dr. John Abrahams z Brain & Surgeons of New York hovorí, že ľudia by mali používať tablet v sede, na stoličke s oporou chrbtice a zariadením vo výške očí. K tomu môžu dopomôcť rôzne držiaky a stojany. Používatelia tabletov by tiež mali zvážiť prestávku každých 15 minút.

"Ľudia prichádzajú s bolesťami na krku a neuvedomujú si, že používanie tabletov je dôvodom. Pýtame sa ich: "Čo robíte často?" A všetci sa pozerajú nadol na svoj telefón alebo tablet," hovorí Dr. John Abrahams z Brain & Surgeons of New York.

Tebletový krk však nie je jedinou zdravotnou ťažkosťou. Podobne majú ľudia problémy so selfie lakťom alebo sms-kovým krkom. Kto by bol pred dvadsiatimi rokmi povedal, že mobilné zariadenia nám môžu spôsobovať zdravotné problémy spôsobené obyčajným používaním.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio