Mobil.sk Mobil.sk

Zrnko ryže je veľké ako hora popri najmenšom počítači na svete
zdroj: University of Michigan

Zrnko ryže je veľké ako hora popri najmenšom počítači na svete

Titul najmenšieho počítača na svete patril spoločnosti IBM, ktorá v marci predstavila počítač menší ako zrnko soli s výkonom bežného počítača typu x86 z roku 1990. Teraz však prichádzajú na scénu výskumníci z University of Michigan.

Aj vo vedeckom svete sa vedú prudké boje o prvenstvo a je to vidieť aj v tomto prípade. Tím výskumníkov z University of Michigan totiž predstavil nový najmenší počítač na svete. Je vybavený procesorom založenom na architektúre ARM Cortex - M0+ a má objem iba 0,04 kubického milimetra, čo je iba desatina veľkosti mikro-počítača od IBM. Na fotke so zrnkom ryže vyzerá počítač ako Dávid popri Goliášovi.

Počítač je stavaný pre snímanie zmien teplôt vo veľmi malých prostrediach akými sú napríklad zoskupenia buniek. Vedci totiž predpokladajú, že rakovinové bunky alebo nádor, by mohli mať mierne vyššiu teplotu než zvyšok tela. Použitím takéhoto počítača by sa teda mohli identifikovať blížiace sa zdravotné problémy podstatne skôr, než si človek čokoľvek stihne. Následná liečba by tak bola rýchlejšia, efektívnejšia a lacnejšia. Počítač by mohol slúžiť rovnako na skúmanie rôznych drobných foriem života (slimáky), výskum glaukómu oka a pod.

Jedným z problémov tohto zariadenia však je, že podobne ako riešenie od IBM, vymaže všetky svoje dáta, pokiaľ stratí prívod napájania. Dnešné batérie sú pri týchto veľkostiach nepoužiteľné a na káblové napájanie to tiež nevidíme. To je výzva pre ďalšie tímy vedcov, aby prišli s riešením, ktorý tento najmenší počítač na svete skompletizuje a počítač tak bude pripravený na reálnu prevádzku.V budúcnosti sa tak zrejme dočkáme všadeprítomnej techniky a bežiacich počítačov, ktoré si ani nebudeme uvedomovať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Fun rádio