MOBIL.sk MOBIL.sk

Budúcnosť nabíjania je tu! Vďaka tejto technológií nabijeme svoj mobil už za 5 minút
zdroj: pexels.com

Budúcnosť nabíjania je tu! Vďaka tejto technológií nabijeme svoj mobil už za 5 minút

Prvých 3 000 kusov plánuje ambiciózny startup vyrobiť už v druhej polovici roka 2018.

Mobilné telefóny sa vyvíjajú raketovým spôsobom. Každý rok sme svedkami predstavovania nových a lepších technológií či už z hľadiska fotoaparátu, výkonu, batérie, displeja či iných častí. Jedna vec ale zostáva viac-menej stále rovnaká a to sú lítiové batérie. Kvôli nim nemá väčšina smartfónov výdrž viac ako jeden až dva dni a ich nabíjania trvá pokojne aj hodiny. 

Španielsky startup Earthdas sa to snaží zmeniť pomocou materiálu menom grafén. Grafénové batérie sa nabíjajú až 12-krát rýchlejšie ako tie lítiové. Mobily, ktoré teraz nabíjame niekoľko hodín by sme mohli nabiť už za niekoľko minút. Tak napríklad iPhone, ktorý sa pomocou rýchleho nabíjania dostane z 0 na 100% za hodinu by sa vďaka grafénovej baterke nabil už za 5 minút!

zdroj: pexels.com

„Pretože sa grafénové batérie nabíjajú tak rýchlo, otvára to dvere revolučným riešeniam čo sa týka zdieľaniu energie medzi používateľmi,“ povedal Rafa Terradas, zakladateľ startupu. Okrem toho, že sa grafén nabíja omnoho rýchlejšie, dokáže zväčšiť kapacitu batérie až o 60 percent. 

Grafénové batérie vyzerajú ako revolučný materiál budúcnosti. Faktom ale je, že bol objavený už v roku 2003. V posledných rokoch sme videli viacero pokusov a prototypov spoločností, ktoré sa tento materiál snažili prakticky využiť a tiež dostať do mobilov. Na rozdiel od nich ale startup Earthdas tvrdí, že budú prví, kto svetu prinesie komerčne využiteľné batérie založené na graféne. Už v druhej polovici 2018 plánuje vyrobiť prvých 3 000 kusov. Tak uvidíme, ako sa im to podarí...

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio