MOBIL.sk MOBIL.sk

S prehliadačom Firefox budeme onedlho zrejme hlasom ovládať aj internet!
zdroj: Mozilla

S prehliadačom Firefox budeme onedlho zrejme hlasom ovládať aj internet!

Znie to šialene, ale pred dvomi dekádami by znel šialene aj fakt, že v budúcnosti budeme na diaľku ovládať svoju smart domácnosť.

Akým spôsobom teda budeme internet ovládať hlasom? Spoločnosť Mozilla už roky vyvíja úspešný prehliadač Firefox. Postupom času doň spoločnosť pridáva funkcie a jedná sa tak o jeden z najkomplexnejších prehliadačov internetu. Tentoraz sa však v Mozille rozhodli pre radikálnu zmenu.

"Prehliadač, nájdi mi recept na paréné buchty..."

Podľa všetkého firma za stenami svojich vyvojárskych štúdií pracuje na úplne novom type internetového prehliadača, ktorý bude ovládaný hlasom a hlasovými povelmi. Veď prečo nie? Na svete je už dnes niekoľko inteligentných hlasových asistentov, ktorí uľahčujú ľuďom život. Aj keď je to pri Alexe, Siri, Cortane alebo Asistentovi Google dosť biedne, čo sa podpory slovenského jazyka týka, títo hlasoví asistenti pracujú pre ľudí, ktorých reč podporujú, naozaj magicky.

via GIPHY

Hoci spoločnosť ešte neoznámila prácu na takomto prehliadači, server CNET informoval, že v rámci projektu menom Scout, sa jeden z inžinierov Mozilly rozrozprával o možnosti prezerať si internet na základe hlasových povelov a tiež ho takýmto spôsobom prehľadávať alebo čítať. V skratke, poviete počítaču, aby vám vyhľadal informáciu a on vám ju nájde a prečíta. Pri hľadaní už teda nebudete musieť sedieť za počítačom.

Takýto spôsob prehliadania internetu by pomohol veľkej skupine ľudí

Takýto typ prehliadača by určite pomohol k ešte väčšiemu rozšíreniu internetu. Najviac by sa situácia zlepšila u ľudí so zhoršeným zrakom, ktorí by sa k informáciám dostávali pohodlne, prostredníctvom hlasovej komunikácie s prehliadačom. Rovnako by to mohlo pomôcť ľuďom s dyslexiou či dysgrafiou alebo starším ročníkom so slabšou technologickou zdatnosťou.

via GIPHY

Mozille by takýto prevratný prehliadač určite pomohol. Pred príchodom prehliadača Google Chrome totiž bola jednou z hlavných alternatív k populárnemu Internet Exploreru. Momentálne sa však podiel Firefoxu na trhu s prehliadačmi pohybuje na hranici 5 percent, čo je v porovnaní s 38 percentným podielom Google Chrome relatívne málo. V minulom roku prišiel Firefox Quantum, ktorý sa sústreďuje na rýchlosť a čo najmenšie zaťaženie pamäte zariadenia. Hlasové ovládanie by prehliaču Firefox dalo veľmi silnú výhodu do budúcnosti.

Stiahnuť prehliadač Mozilla Firefox pre Android

Stiahnuť prehliadač Mozilla Firefox pre iOS

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio