MOBIL.sk MOBIL.sk

Máte problém komunikovať so svojim dieťaťom? Mobil to vyrieši!
zdroj: Pexels

Máte problém komunikovať so svojim dieťaťom? Mobil to vyrieši!

Tínedžeri nemajú zrovna v obľube rozhodovory so svojimi rodičmi. Každá otázka ich dokáže rozčúliť a bezmocný rodič netuší prečo. Nemusíte sa však cítiť bezmocní, tínedžeri sa totiž veľmi nerozprávajú ani medzi sebou navzájom.

Ak ste niekedy na ulici zazreli skupinku tínedžerov, určite ste si všmili zvláštnu vec. Sedia alebo stoja v rámci skupiny a každý má hlavu sklonenú nad svojim mobilom. Lajkujú, prezerajú a píšu iným. Niekedy si dokonca píšu, aj keď sedia tesne vedľa seba. Je to zlvláštna forma komunikácia a života všeobecne, ale tínedžeri skrátka radi píšu.

Kým mobilné telefóny sú z dlhodobého hľadiska relatívne novou súčasťou v našich životoch, deti, ktoré odmietajú komunikovať so svojimi rodičmi ani veľmi nie. Pred rokmi sa to riešilo rázne a príkazom, ale dnešná moderná doba kladie na dospievajúcich oveľa väčšie nároky. Mladí sú vystavení informačnému a digitálnemu stresu a stávajú sa citlivejšími na podnety.

To, čo v minulosti spôsobilo hnev alebo urazenie sa, dnes často končí útekom z domu, nejakou recesiou a v najhorších prípadoch, bohužiaľ, aj samovraždou. Tieto veci sú znakom toho, že deti svojich rodičov stále veľmi potrebujú a úlohou rodiča je prísť na to, ako sa k svojej dospievajúcej ratolesti dostať bližšie. Spôsob ako to celé vyriešiť je relatívne jednoduchý. Píšte si s nimi. Nielen vtedy, keď im niečo prikazujete alebo od nich potrebujete, jednoducho im napíšte len tak, opýtajte sa ich na názor.

Textová komunikácia totiž rieši veľa ťažkostí, ktoré môže mať mladý človek pri rozhovore. Nemusia začať hovoriť a nemusia sa pozerať do očí, poprípade znášať pohľad iných. Devorah Heitner je autorkou knihy Screenwise: Helping Kids Thrive (and Survive) in Their Digital World (Pomáhame ďeťom prežívať v ich digitálnom svete) a ponúka všetkým rodičom radu.

"Výskumy hovoria, že tínedžeri nedokážu čítať presný význam tónu v hlase alebo výrazu tváre svojich rodičov, písanie je teda cestou, kde môžu s rodičmi komunikovať bez vedľajších prvkov komunikácie." Niekedy totiž dieťa už len kvôli tónu hlasu rodiča nepočúva, a to ani netuší, čo bolo obsahom vety.

Maxpixel.net

Dajte im priestor

Napíšte vášmu dieťaťu v čase, keď nebudete spolu. Mladí majú totiž často strach z reakcie na ich správu. Pokiaľ budú na inom mieste než vy, budú sa cítiť bezpečne.

Používajte emoji

Emoji sú v móde najmä v posledných rokoch. Mladí ľudia dokážu pomocou nich vyjadriť emócie niekedy aj bez jediného slova. Napriek tomu, že možno netušíte prečo posielať za vetou 300 malých obrázkov, používajte ich. Dostanete sa tak bližšie k svojmu dieťaťu, ktoré vás už nebude považovať za dinosaura z druhohôr.

Nepíšte dlhé odstavce

Tínedžeri nemajú radi dlhé texty. To, čo chcete, pomenujte a napíšte to do krátkych viet.

Dýchajte

Pri takejto komunikácii sa môže stať, že budete musieť veci predýchavať. Buďte zodpovedným rodičom a informácie spracúvajte. Nejde o to, aby ste dieťaťu vnútili svoj názor. Ide o to, aby vám dieťa prezradilo, čo ho trápi a podobne. Svoje vety teda formulujte tak, aby ste sa k týmto informáciám dostali. A bez siahlodlhých vlastných názorov, pretože potom vám nepomôže ani textová komunikácia.

Dajte tomu čas

Ak napíšete správu a nepríde vám žiadna odpoveď, jednoducho to nechajte tak a skúste to inokedy. Ak sa o komunikáciu budete pokúšať, vaše dieťa o tom bude vedieť a keď bude mať náladu, ozve sa samo. S tínedžermi jednoducho lomcujú hormóny a aj oni musia byť v tej správnej nálade.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio