MOBIL.sk MOBIL.sk

Podľa štúdie amerických vedcov vyzerá Boh ako Elon Musk
zdroj: MOBIL.sk

Podľa štúdie amerických vedcov vyzerá Boh ako Elon Musk

Ak sa opýtate 100 rôznych ľudí, ako podľa nich vyzerá Boh, prabdepodobne dostanete 100 rôznych odpovedí. Vedci z University of North Carolina sa však vzhľad Boha rozhodli definovať vedecky. Výsledok každého prekvapil.

Výskumníci zozbierali 511 amerických kresťanov a každému z nich ukázali vyše 300 párov fotografií ľudských tvárí. Kresťania mali u každej dvojice tvárí určiť, ktorá z nich vyzerá viac božsky. Výsledné tváre potom poskladali vo vrstvách na seba a priemer čŕt na tvárach fotografií nakoniec ukázal, ako by mohla vyzerať tvár Boha.

Božia tvár a božia anti-tvár / University of North Carolina

Rovnaký priemer urobili z tvárí, ktoré z dvojíc vybrané neboli a priemeru tohto výberu dali názov anti-boh. Vo výslednej fotografii si neskôr ľudia na internete všimli výraznú podobnosť s tvárou vizionára Elona Muska. Aby bolo jasné, o tejto podobnosti sa pôvodná štúdia zverejnená v žurnáli PLos ONE vôbec nezmieňuje.

Výskum sa ešte zameral na podobu Boha u rôznych skupín kresťanov. Kým konzervatívni veriaci videli Božiu tvár ako viac maskulínnu, staršiu, silnejšiu a úspešnejšiu, liberálne typy kresťanov vytvorili viac afro-americkú podobu s prívlastkom - milujúci. Zaujímavé bolo, že muži aj ženy videli tvár Boha rovnako, bez výraznejších rozdielov.

Podoba Boha podľa liberálov (vľavo) a konzervatívnych veriacich (vpravo) / University of North Carolina

Vedci na záver skonštatovali, že kresťania však majú v konečnom dôsledku veľmi stabilnú predstavu o Božej tvári, ktorá je určená ich osobnými preferenciami a politickým názorom.

Božia tvár podľa výskumu v porovnaní s tvárou Elona Muska / University of North Carolina

"Tendencia ľudí veriť v Boha, ktorý vyzerá ako oni, je v súlade s egocentrickou predpojatosťou," uviedol v tlačovej správe hlavný autor Kurt Gray. "Ľudia často premietajú svoje presvedčenie a znaky na iných a naša štúdia ukazuje, že Božie zjavenie nie je výnimkou - ľudia veria v Boha, ktorý nielenže myslí ako oni, ale aj vyzerá ako oni."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio