MOBIL.sk MOBIL.sk

Lighting konektor z iPhonov v roku 2019 údajne zmizne
zdroj: wikimedia.org

Lighting konektor z iPhonov v roku 2019 údajne zmizne

Čítate správne. Magazín Digitimes priniesol informáciu, že od roku 2019 už nebudeme iPhony nabíjať cez ich klasický Lighting port.

Nemusíte sa však báť, konektor dostanú aj budúcoročné iPhony. Má sa však jednať o klasický USB-C konektor, na ktorého vývoji sa podieľala aj samotná spoločnosť Apple. Vo veľkom sa snaží o jeho rozšírenie najmä vo svojich počítačoch Mac, kde jednoducho porty USB 3 začala spoločnosť ignorovať.

Súčasný Lighting port je medzi nami od roku 2012, keď sa poprvýkrát objavil v iPhone 5. Nahradil dovtedy používaný 30-pinový konektor, ktorý zaberal podstatne viac miesta v zariadení. Lighting konektor má iba 8 pinov a je jedno v akom smere ho zapájate, čo bolo podstatným vylepšením. Je zložité povedať, čo iniciuje zmenu dnes. Lighting je totiž veľmi obľúbený a kompaktný.

via GIPHY

Pôvodné správy hovoria o tom, že Apple chcel USB-C konektory zakomponovať už do iPhonov, ktoré budú predstavené v septembri, rozhodnutie však prišlo neskoro a v pokročilej fáze vývoja už nebolo možné zapracovať takto výraznú zmenu do prototypov. No aj napriek tomu by sme sa tento rok mali dočkať istých zmien v rámci napájania. Redizajnom by mal prejsť adaptér, ktorý by po novom mal (konečne) umožňovať rýchle nabíjanie batérií nových iPhonov.

USB-C konektor, ktorý sa používa najmä v súčasných smartfónoch s Androidom sa rozšíril relatívne rýchlo najmä vo vlajkových lodiach. Lacnejšie modely však ešte stále používajú microUSB konektor. Pokiaľ by spoločnosť Apple prešla na USB-C, pomohlo by to vo všeobecnom rozšírení tohto štandardu medzi všetky mobily, a tak by už viac nebolo nutné vlastniť rôzne káble. Každý by používal rovnaký konektor bez ohľadu na operačný systém, značku alebo cenu zariadenia.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio