MOBIL.sk MOBIL.sk

Toto je 6 mobilných výrobcov z Číny, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť!
zdroj: MOBIL.sk

Toto je 6 mobilných výrobcov z Číny, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť!

Čínsky šmejd. Takúto prezývku si rokmi vyslúžili elektronické zariadenia, ale i ostatný tovar vyrobený v Číne. Lenže doba sa mení a čínske značky tiahnu medzi mobilnú elitu.

Asi najlepšie to demonštrujú spoločnosti Huawei a Xiaomi. Tie už väčšine sveta nie je vôbec potrebné predstavovať. Spoločnosť Huawei je svetovou trojkou a do konca tohto roka chce na druhom mieste nadobro vystriedať Apple. Xiaomi je už niekoľko mesiacov svetovou štvorkou a každý kvartál rastie o desiatky percent. Potom je tu ešte spoločnosť BBK Electronics Corporation, ktorá vlastní značky Oppo, Vivo a OnePlus. Jedná sa o najväčšieho čínskeho výrobcu a v prvom kvartáli 2017 sa dokonca výrobca dostal hneď za Samsung na druhé miesto v predaji smartfónov.

Sú tu však aj ostatné značky, ktoré už dávno nevyrábajú vyslovene nekvalitné smartfóny a ich hviezda na mobilnom nebi dlhodobo stúpa. U nás na ne narazíte skôr sporadicky, ale pri kúpe nového mobilu (najmä ak naň nemáte rozpočet) sa rozhodne oplatí prezrieť si aj ich produkty. Renomované slovenské internetové obchody tieto značky predávajú vo verziách pre globálny trh alebo si ich môžete objednať priamo zo stránky výrobcu. Takže ktoré značky to stoja za zmienku? Tu je šesť z nich!

Blackview

Značka bola založená v roku 2013 v Hong Kongu. Blackview sa od ostatných výrobcov mobilov odlišuje najmä tým, že sa sústreďuje na produkciu a predaj odolných mobilov. Momentálne tieto telefóny kúpite v Taliansku, Grécku, Južnej Afrike, Španielsku, vo Veľkej Brtitánii alebo aj u nás v rôznych internetových obchodoch. To vôbec nie je zlé na menej známu čínsku značku.

Blackview BV9000 Pro / Blackview

Aktuálna vlajková loď sa volá BV9000 Pro. Poháňa ju čip Helio P25, telfón má 6 GB RAM, 4180 mAh batériu, duálny (13 + 5 megapixelový) fotoaparát, 5,7 - palcový displej s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov, odolné telo s certifikáciou IP68, a to všetko za cenu zhruba 300 eur.

Bluboo

Výrobca Bluboo sa pohybuje v mobilných vodách zhruba od roku 2006. Za ten čas si získal renomé plagiátora, čím sa vlastne ani nijak netají. Stačí si prezrieť jeho modely S8 Plus (inšpirácia Samsungom Galaxy S8) a lebo tiež D5 Pro (inšpirácia modelom Mi Mix od Xiaomi). Ich posledný počin Bluboo S3 sa však dosť vydaril.

Bluboo S3 / Bluboo

Bluboo S3 zahrŕňa duálny 21 + 5 megapixelový duálny fotoaparát, 13 megapixelovú selfie kamerku, NFC, 64 GB vnútorné úložisko s možnosťou rozšírenia, USB-C konektor, čítačku odtlačkov prstov na zadnej strane a tiež 6-palcový HD+ displej. Zadná strana telefónu je pokrytá textúrou, ktorá zlepšuje úchop a zabraňuje nevzhľadným odtlačkom. Najlepšou na celom smartfóne je však jeho batéria. Tá má kapacitu neuveriteľných 8500 mAh a prostredníctvom kábla dokáže nabíjať aj iné smartfóny. To všetko za cenu 120 eur.

Bluboo D5 Pro / Bluboo

Doogee

Shenzhen Doogee Hengtong Technology Co. Ltd. je celý názov ďalšieho výrobcu, ktorý vznikol v roku 2013 v Španielsku. Jedná sa však o čistokrvnú čínsku značku. Spoločnosť vo svojom modeli Doogee Mix 4 ukázala, že nie každý smartfón musí mať výrez. Predstavili mobil, ktorého predná kamerka a reproduktor sa vysúva a telefón je v podstate slider. Vcelku elegantným je aj model Dogee Mix 2.

Spoločnosť je známa svojím kopírovaním iných značiek, ale v jej portfóliu nájdete vcelku veľké množstvo modelov, takže plagiátorstvo sa nejak stratí v dave zariadení. Jej posledný model BL9000 má 9000 mAh batériu, čip Helio P23, bezdrôtové nabíjanie, USB-C konektor, 6 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Duálny fotoaparát používa 12 + 5 megapixelov a selfie kamerka ponúkne 8 megapixelové rozlíšenie s bleskom.

Leagoo

Leagoo sa stala prominentnou čínskou značkou najmä v poslednom čase, keď sa stala sponzorom futbalového tímu Tottenham Hotspur. Jej mobily ponúkajú mix unikátnych a okopírovaných vlastností. Plagiáty sú zrejme nutnosťou kvôli finančnému úspechu, ale v portfóliu značky nájdeme aj niekoľko originálnych zariadení. Najzaujímavejším je model T5C.

Leagoo T5C / Leagoo

Poháňa ho čip Spreadtrum SC9853i, ktorý je v podstate osemjadrovým čipom Atom od Intelu. Dopĺňajú ho 3 GB RAM, 32 GB rozšíriteľnej pamäte, batéria s kapacitou 3000 mAhduálny hlavný fotoaparát alebo HD displej. Tieto parametre nepatria medzi špičku, ale keď si uvedomíte, že to všetko stojí nejakých 130 eur, pohľad na vec je hneď pozitívnejší.

Outikel

Ďalším čínskym lídrom je značka Outikel a v hre o najväčšie batérie jednoznačne vyhrávajú. Outikel K10 000 plní titulky technologických magazínov svojou gigantickou pamäťou 10 000 mAh. Značka bola založená v roku 2007 a svoj imidž si stavia na smartfónoch s výdržou.

Outikel K10 / Outikel

Ich posledným počinom je Outikel K10, ktorý stojí zhruba 270 eur. Za túto cenu ponúka naozaj veľa. Čip Helio P23, 6 GB RAM, 64 GB vnútornej pamäte s možnosťou rozšírenia o pamäťové karty, 6-palcový displej s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov a predovšetkým 11 000 mAh batériu.

Hádajte, koho zákazníkov sa snaží na oficiálnej stránke zaujať model Outikel U18 / Outikel

Ale výčet vlastností nekončí. Až dve duálne kamery (21 + 8 megapixelov vzadu a 13 + 8 megapixelov vpredu), USB-C konektor, technológia NFC a kožou potiahnutá zadná strana. Nanešťastie je operačným systémom starší Android 7.1.

Ulefone

Ulefone je jedna z najviac rozšírených čínskych značiek. Jej portfólio tvorí kvantum modelov sústredených na cenu. Nájdete však medzi nimi aj modely, ktoré sú inšpirované svetovými (ale aj čínskymi) výrobcami. Za všetky by sme spomenuli napríklad Ulefone Power 5, zariadenie vo veľkosti tehly, ale s kapacitou batérie 13 000 mAh. Opäť tu máme 4 fotoaparáty (dva v predu a dva vzadu) a chip Helio P23. Korunu tomu celému nasadzuje audio čip pre kvalitnejší posluch hudby a najnovší Android 8.1. To celé za cenu 300 eur nie je vôbec zlé.

Ulefone Power 5 zaujme najmä ľudí, ktorý majú radi drsný a extravagantný dizajn / Ulefone

Za zmienku však určite stoja aj modely T2 a T2 Pro, predstavené na veľtrhu MWC 2018 v Barcelone. Ulefone tvrdí, že Pro verzia bude obsahovať čip Helio P70 a čítačku odtlačkov prstov integrovanú do displeja. Obidva smartfóny budú zdieľať väčšinu špecifikácií. 5000 mAh batériu, 21 + 13 megapixelové kombo hlavných fotoaparátov, 6 GB RAM a 128 GB vnútorná pamäť.

Ani Ulefone X sa nijako netají svojou inšpiráciou u spoločnosti Apple. Samozrejme za zlomok ceny iPhonu X / Ulefone

Áno, ide o čínske značky a áno, stále kopírujú od ostatných. Nezabudnime však, že kopírovanie sprevádza aj výrobcov v prvej trojke. Robí to Samsung, robí to Apple a aj Huawei. Len možno nie v tak veľkej miere. Čínski výrobcovia sú dnes alternatívou k štandardným globálnym výrobcom a ponúkajú vcelku príjemné parametre s jednou výhodou navyše, na ktorú počúva väčšina zákazníkov. A tou je je príjemná cena, ktorá sa však môže líšiť vzhľadom na meniaci sa kurz čínskeho jenu voči euru. Preto uvádzané ceny, prosím, berte s rezervou.

A ak by mal niekto stále výhrady voči čínskym produktom, stačí si uvedomiť, že aj pod "apple-áckou" vetou "Designed in California" sa skrýva 100 % čínsky mobil, akurát predávaný za niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio