MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple prezradil, na aké novinky sa môžeme tešiť v novom iOS 12
zdroj: Apple

Apple prezradil, na aké novinky sa môžeme tešiť v novom iOS 12

iOS 12 bude najmä o výkone, zdieľaní, Siri a rozšírenej realite.

Spoločnosť Apple dnes na úvodnej prednáške konferencie WWDC 2018 predstavila novinky z rôznych oblastí. Ako prvý sa na rad dostal operačný systém iOS 12.

V novom iOS 12 pôjde najmä o výkon, stabilitu a rozšírenú realitu / Apple

Výkon, výkon a ešte raz výkon!

Firma Apple si je zrejme vedomá, čo narobila správa o spomaľovaní jeho starších zariadení kvôli starej batérii. Po niekoľkých opatreniach si však nepriamo sypú ďalej popol na hlavu. A to je len dobre. Spoločnosť oznámila, že najnovší iOS 12 bude určený aj pre 5 rokov staré zariadenia z čias iPhonu 5s a prvého iPadu Air. A to nie je všetko.

iOS 12 sa dostane na široké spektrum Apple zariadení / AppleKým skôr sme boli zvyknutí na to, že staršie iOS zariadenia nedostali všetky novinky a navyše boli s novými verziami operačného systému pomalšie, príchodom iOS 12 sa to všetko zmení. Spoločnosť jeho výkon demonštrovala na iPhone 6 Plus z roku 2014. Klávesnica sa na ňom bude objavovať o 50 % rýchlejšie než dnes, aplikácie sa budú spúšťať o 40 % rýchlejšie a spustenie fotoaparátu prebehne o 70 % rýchlejšie, než s dnešným iOS 11. Ponuky savyrolujú až dvakrát rýchlejšie.

Hlavne majitelia starších iOS zariadení by mali spozorovať nárast výkonu / Apple


Zrýchlenie zrejme nebude tak viditeľné na novších zariadeniach, ale oceňujeme snahu vdýchnuť život iPhonom a iPadom, ktoré už chceli majitelia vymeniť za nové kvôli ich rýchlosti (či skôr pomalosti).
Všetky zariadenia, na ktorých beží súčasný iOS 11, sa tak môžu tešiť aj na jeho nasledujúcu verziu, ktorá príde na jeseň spolu s novými iPhonmi. Super!


Rozšírená realita, kam sa pozrieš


Aj funkcia rozšírenej reality (AR) si užila na hlavnom pódiu svojich 5 minút slávy. Apple v spolupráci s animačným štúdiom Pixar vytvorili nový formát pre rošírenú realitu s názvom USDZ, ktorý umožní zdieľať dáta pre rozšírenú realitu jednoducho v jednom súbore ako keby ste niekam posielali alebo nahrávali obrázok. Nové výtvory budú o poznanie kvalitnejšie, než tie, čo poznáme doteraz a s tým prichádzajú nové možnosti.

Rozšírená realita bude opäť o niečo realistickejšia / Apple


V prvom rade Apple prezentoval novú aplikáciu Measure (Miery). Tá nám umožní merať vzdialenosť medzi dvomi bodmi v priestore použitím rozšírenej reality. Stačí namieriť kameru na objekt, označiť počiatočný a koncový bod a zvyšok je už mágia rozšírenej reality. Takéto aplikácie existujú aj dnes, ale sú do značnej miery nepresné. Skvelá je aj možnosť hrať jednu AR hru s iným človekom, pričom na vašich zariadeniach sa zobrazuje ten istý svet. Doteraz bola rozšírená realita záležitosťou iba vášho konkrétneho zariadenia. Teraz sa do virtuálneho sveta budete môcť ponoriť spolu s ostatnými.

Appka Measure zmeria objekty vo virtuálnej realite / Apple

Aplikácia Fotky sa dočká vylepšení tiež


Hlavnou novinkou v appke Fotky budú návrhy "Pre vás". Tie vám budú zobrazovať vybrané fotky a odporúčať nové formy úpravy podľa vašich preferencií. Rovnako vám systém navrhne, ktoré fotky by ste podľa neho chceli zdieľať. Ak to urobíte, ľuďom, s ktorými ste fotky zdieľali, bude navrhnuté, aby aj oni zdieľali fotky z danej lokality alebo času. Ideálne, pokiaľ ste na spoločnom výlete alebo dovolenke a chcete sa podeliť medzi sebou o zábery.

Aj aplikácia Fotky sa dočká vylepšení / Apple

Siri opäť o niečo zmúdrie a naučí sa skratky


Do iOS 12 pribudne aplikácia Skratky (Shortcuts). Každý používateľ si v nej bude môcť nahrať osobitý povel na ktorý bude Siri reagovať istou akciou. Ak máte napríklad na kľúčoch bluetooth kľúčenku, nahráte si do Skratiek: "Siri, I lost my keys" (Siri, stratil som kľúče) a Siri vám automaticky bluetooth kľúčenku rozpípa.

Siri a jej nové možnosti / Apple


Ďalšou novinkou je proaktivita Siri. Ak máte istú rutinu, Siri na ňu príde a o všetko sa postará. Príklad? Idete domov vo večerných hodinách. Siri vie, že idete spať, tak vo vašej smart domácnosti zníži teplotu a stlmí svetlá. Večer obyčajne počúvate pokojnú hudbu a tak zvolí playlist podľa vašich zvykov.

Viacero aplikácií sa dočká vylepšení / Apple


Noviniek je samozrejme viac a my vám ich budeme postupne prinášať v samostatných článkoch, pretože niektoré z nich si jednoducho samostatný článok zaslúžia.

zdroj: Apple

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio