MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako je možné, že poštovné z Číny za kryt na mobil je zadarmo?
zdroj: pxhere.com, Ebay.com

Ako je možné, že poštovné z Číny za kryt na mobil je zadarmo?

Obal na mobil za jednou euro a poštovné zadarmo. Zarobia na tom vôbec predajcovia z Číny niečo?

Ebay, Aliexpress, Wish, Gearbest,... Všetky tieto stránky sú rajom pre milovníkov lacných vecičiek. Od náramkov, hodiniek až po ochranné sklá či kryty na mobil. Všetky tieto produkty kúpite vďaka týmto internetovým gigantom za zlomkovú cenu ako na Slovensku a na vyše s... poštovným zadarmo. Možno aj vy ste si už položili otázku, ako je možné, že predajcovia z Číny si môžu dovoliť posielať drobnosti bez poplatku za poštovné, keď len doprava zo slovenských e-shopov stojí minimálne tri eurá? Nuž poďme sa na to spoločne pozrieť.

zdroj: Aliexpress

Poštovné je zarátané už v cene výrobku

Keď si kupujete obal na mobil za euro alebo dve a predajca vám zaplatí poštovné, môže to vyzerať, že na tom predsa musí prerobiť. Faktom ale je, že v tomto prípade sú Číňania naozaj málokedy v strate. Poštovné zadarmo je v prvom rade marketingový ťah. Ľudia si radšej zakúpia obal na mobil, ktorý stojí dve eurá, ako by mali zaplatiť jedno euro za kryt a jedno za dopravu. Preto Čínski predajcovia do svojej ceny zarátavajú aj poplatok za dopravu.

Výroba jedného krytu na mobil ich totiž stojí omnoho menej ako by sa mohlo zdať. V Číne je lacná pracovná sila a tiež nie je žiadnym tajomstvom, že kvalita prevedenia nebýva práve najlepšia. Navyše všetko sa robí vo veľkovýrobe, vďaka čomu náklady ešte klesajú. Aj preto stojí jeden obal na mobil či ochranné sklo výrobcu maximálne pár centov.

Plus, na čínskych weboch často kupujete tovar priamo od výrobcov. To znamená, že nejde cez žiadnych sprostredkovateľov, ktorí by si naň mohli dať maržu a cena zostáva nízka.

Hromadná doprava a vládne dotácie znižujú cenu na minimum

Ani doprava z Číny nie je taká drahá, ako si možno myslíte. V prípade, že si zvolíte dopravu s medzinárodnými kuriérmi ako UPS či DHL, máte svoju zásielku väčšinou za 3 až 5 dní. Samozrejme si ale budete musieť priplatiť za vyššie poštovné. Ak ale využijete služby čínskej dopravnej služby ako China Post či Hong Kong Post, je doprava pre predajcu naozaj nízka. Dôvodom je, že export do celého sveta tvorí značnú časť čínskej ekonomiky. Tovar sa prepravuje vo veľkých množstvách na nákladných lodiach, ktoré nejdú priamo na Slovensko, ale prejdú mnohé rôzne krajiny, kým sa k vám dostanú. Preto trvá doprava často viac než mesiac. 

Plus k tomu, samotná vláda často podporuje predajcov v ich aktivitách tak, že im export dotuje. Snaží sa tak motivovať ich k ešte väčšiemu exportu a podpore čínskej ekonomiky. Vďaka tomu stojí doprava jednej malej veci z Číny menej, ako doprava v rámci Slovenska.

Takže predávajúci na Čínskych e-shopoch v žiadnom prípade neprerobia. Pri najhoršom sa môže stať, že nie sú ani v zisku ani v strate. To sa deje preto, že najmä začínajúcim predajcom ide hlavne o získanie dobrých referencií a dobrého hodnotenia, takže niekedy ponúkajú svoj tovar za takú cenu, že majú len minimálne zisky.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio