MOBIL.sk MOBIL.sk

Xiaomi Mi 8, Mi 8 Explorer Edition a Mi 8 SE: Nadupaná trojica noviniek od Xiaomi!
zdroj: Xiaomi

Xiaomi Mi 8, Mi 8 Explorer Edition a Mi 8 SE: Nadupaná trojica noviniek od Xiaomi!

Spoločnosť Xiaomi oslavuje svoje 8. narodeniny modelmi radu Xiaomi Mi 8. Tie prinášajú skvelú výbavu a rôzne novinky, ktoré inžinieri zo Xiaomi umiestnili do svojich mobilov poprvýkrát.

Firma predstavila hneď tri smartfóny. Prvým je štandardný model Xiaomi Mi 8, druhým je exkluzívna verzia Explorer Edition a tretím v poradí je Xiaomi Mi 8 SE, ktorý je akousi odľahčenou alternatívou.

Xiaomi Mi 8


Smartfón predstavil šéf spoločnosti, Lei Jun. Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, Xiaomi Mi 8 vyzerá veľmi podobne ako iPhone X. A to nielen zozadu ale tiež spredu. Na prednej strane nájdeme rozmerný 6,21-palcový FHD+ (2248 x 1080) AMOLED displej s pomerom strán 18,7:9. Je to rovnaký panel, aký používa Samsung vo svojich vlajkových lodiach Galaxy S.

Xiaomi


Na spodnej strane displeja je hrubší rámček, ktorý na opačnom, hornom konci vyvažuje výrez. Ten je domovom pre rozpoznávanie tváre. Zadná strana obsahuje senzor odtlačkov prstov a duálny fotoaparát s LED bleskom. Fotoaparát má rozlíšenie 12 (f/1.8, 1.4µm) + 12 (f/2.4, 1.0 µm) megapixelov a objektívy sú v usporiadaní širokouhlý + teleobjektív. Fotoaparát je vybavený umelou inteligenciou, ktorá dokáže rozoznať až 200 rôznych scén a poradí si aj s nedostatkom svetla. Predný fotoaparát má 20 megapixelov a obsahuje ekvivalent módu Portrét, ktorý poznáme z iPhonov. Xiaomi Mi 8 získal v teste kvality fotoaparátu DxOmark 99 bodov. To je viac ako má iPhone X alebo Google Pixel 2.


Pod povrchom nájdeme čip Qualcomm Snapdragon 845, 6 GB RAM a až 256 GB vnútornej pamäte. Za zmienku stojí aj duálna GPS, ktorá používa dve GPS frekvencie. Klasickú frekvenciu L1 používajú všetky mobilné zariadenia, kým druhá frekvencia L5 je primárne určená pre letecký priemysel. Kombináciou informácií z oboch frekvencií tak môže smartfón podávať presnejšie dáta než kedykoľvek predtým.

Xiaomi Mi 8 bude dostupný v rôznych výbavách a cenách:


6 GB RAM / 64 GB pamäť - 2699 čínskych jenov (360 eur)
6 GB RAM / 128 GB pamäť - 2999 čínskych jenov (400 eur)
6 GB RAM / 256 GB pamäť - 3299 čínskych jenov (440 eur)

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

Xiaomi


Tento smartfón je v podstate rovnakým zariadením, odlišuje sa však v niekoľkých exkluzívnych vlastnostiach. V prvom rade je to priehľadný kryt na zadnej strane, budete tak môcť vidieť priamo do útrob mobilu. Senzor odtlačkov prstov zo zadnej strany zmizol a presunul sa pod displej. Spoločnosť Xiaomi nespresnila, či ide o rovnakú technológiu čítania odtlačkov v displeji, akú používa smartfón Vivo X21.

Xiaomi

Zmena nastala aj vo výreze, konkrétne v jeho obsahu. Xiaomi Mi 8 Explorer Edition totiž ponúkne 3D rozpoznávanie tváre založené na infra technológii podobne, ako to robí FaceID od Apple. Táto technológia sa nedá oklamať fotografiou a funguje aj za tmy. Špeciálna verzia sa dočkala navýšenia RAM na 8 GB a ponúkne 128 GB vnútornej pamäte. Zvyšok parametrov je zhodných. Smartfón pôjde do predaja za 3699 čínskych jenov, čo je v prepočte 490 eur. Tento model si však pravdepodobne nenájde cestu za hranice Číny a ostane tak domácou exkluzivitou.

Xiaomi Mi 8 SE

Tretí model SE je akousi odľahčenou verziou Mi 8, určenou pre zákazníkov, ktorí nepotrebujú najvýkonnejšie vnútorné komponenty a sú citlivejší na cenu. Mi 8 SE bude mať menší 5,88-palcový displej, ktorý však bude stále typu AMOLED. O chod sa bude starať úplná novinka, čip Qualcomm Snapdragon 710. Ten by mal byť až o 30 % úspornejší než jeho predchodca - Snapdragon 660.

Xiaomi

Batéria bude mať kapacitu 3120 mAh. Hlavný duálny fotoaparát prináša tiež menšiu úpravu, rozlíšenie teleobjektívu klesne z 12 na 5 megapixelov. Rozlíšenie prednej selfie kamerky a umelú inteligenciu si však mobil ponechá. Jeho cena by mala začínať na 1799 juanoch, čo je v prepočte veľmi príjemných 240 eur. Predávať sa bude v čiernej, modrej, červenej a bielej farbe. Xiaomi Mi 8 a Mi 8 SE by sa mali začať v Číne predávať už 5. júna. Výrobca nespresnil, kedy začne predávať špeciálnu verziu Explorer Edition. Rovnako momentálne nevieme, ako to bude s dostupnosťou v Európe.

Všetky tri smartfóny budú vybavené systémom Android Oreo s nadstavbou MIUI 10. Nabíjacím konektorom bude USB-C a na svoje káblové slúchadlá s 3,5 mm jack konektorom budete potrebovať redukciu, pretože konektor na slúchadlá výrobca odstránil.

zdroj: Xiaomi

Najnovšie z kategórie: Xiaomi

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio