MOBIL.sk MOBIL.sk

Aká je budúcnosť bezdrôtového nabíjania?
zdroj: pxhere.com

Aká je budúcnosť bezdrôtového nabíjania?

Opäť máte 5 % batérie a okolie otravujete otázkou, či niekto z nich náhodou nemá nabíjačku s takým alebo onakým konektorom. Poznáte túto situáciu? A čo keby ste jednoducho smartfón nosili vo svojom vrecku a zatiaľ by sa vám pekne nabíjal. Zdá sa vám to nemožné?

Nie, nie. Môže to byť realita blízkej budúcnosti. Bezdrôtové nabíjanie totiž môže mať rôzne formy. Tá, ktorú poznáme dnes pomocou bezdrôtových nabíjačiek, nie je vôbec poslednou zastávkou v oblasti bezdrôtového nabíjania. Hovoríme o bezdrôtovom nabíjaní viazanom na prietor. Mobil sa vám bude nabíjať, kým budete doma, v aute, v kaviarni, v škole alebo práci. A nebudeme potrebovať žiadne nabíjačky a žiadne konektory.

Problémom je, že ani vedci si momentálne nie sú úplne istí tým, akou technológiou nabíjať mobily budúcnosti. Výskumníci z University of Washington napríklad experimentujú s laserovým lúčom. Technológia WiTricity za používa oscilujúce magnetické pole, ktoré prenáša energiu vzduchom až k batérii.

wikimedia.org

Technológia spoločnosti uBeam zas používa pre nabíjanie ultrazvukové vlny. Ďalšou možnosťou sú rádiové vlny. Startup Energous vyvinul bezdrôtové nabíjanie, ktoré pracuje na báze rádiových vĺn. Jeden takýto zdroj dokáže nabíjať zariadenia až zo vzdialenosti 90 cm, čo vôbec nie je zlé.

Posúvanie sa v oblasti bezdrôtového nabíjania je nutnosťou. Dnešné bezdrôtové nabíjanie sa totiž veľmi neodlišuje od toho káblového. Vždy je potrebný kábel a adaptér. Firma Ebiquity, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, navyše zistila, že až 9 z 10 ľudí panikári pokiaľ batéria ich mobilu klesne pod úroveň 20 %. To používateľom spôsobuje stres a ten rozhodne nie je dobrý pre naše zdravie.

wikimedia.org

Vedci sa tak snažia dosiahnuť väčšiu nezávislosť. Prvá generácia týchto nabíjačiek bude zrejme pracovať na kratšie vzdialenosti. Zdroj nabíjania budete mať umiestnený na 2 - 3 miestach v domácnosti a v ich okolí bude dochádzať k automatickému nabíjaniu. Ide však stále o futuristickú budúcnosť. V súčasnosti je stále rýchlejšie a efektívnejšie nabíjať smartfón káblom. Efektivita je tým hlavným problémom bezdrôtového nabíjania.

Pokiaľ by sa výskumníkom podarilo vyriešiť efektivitu nabíjania bez káblov na väčšie vzdialenosti, produkt by sa určite stal veľmi rýchlo dostupným. Žiaľ, zatiaľ sa nepodarilo vyriešiť ani problém s technológiou batérií, ktoré by používateľom vrátili viacdennú výdrž. Musíme teda čakať.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio