MOBIL.sk MOBIL.sk

Čím budeme v budúcnosti odomykať dom či byt? No predsa iPhonom!
zdroj: MOBIL.sk

Čím budeme v budúcnosti odomykať dom či byt? No predsa iPhonom!

Podľa najnovších správ servera The Information sa u iPhonov čoskoro dočkáme naozaj futuristickej funkcie.

Funckia by mala byť založená na technológii NFC, ktorú podporujú iPhony už od modelu 6 a 6 Plus. Technológia NFC (near-field communication) používa špeciálny čip, ktorý slúži na výmenu informácií medzi zariadeniami na veľmi krátku vzdialenosť. V súčasnosti sa v iPhonoch používa na bezkontaktné platby prostredníctvom služby Apple Pay. To sa má však v budúcnosti zmeniť.

Keďže domácnosti sa stávajú čím ďalej tým viac inteligentné, otvára sa priestor pre nové technológie a funkcie. Jednou z nich má byť môžnosť použiť NFC čip ako elektronický kľúč k bytu, domu, autu alebo k hotelovej izbe. Niektorí zamestnanci spoločnosti Apple už túto funkciu používajú pri príchode do práce priamo v budovách Apple.

via GIPHY

Niektoré smart zámky už dnes pri odomykaní používajú technológiu Bluetooth, ale NFC sa zdá byť oveľa vhodnejšou technológiou. Je bezpečnejšia, pretože citlivé informácie zhromažďuje na samostatnom čipe, ktorý je nezávislí od operačného systému.

Podľa portálu 9to5Mac začala spoločnosť Apple testovať túto funkciu už na súčasnom operačnom systéme iOS 11, ale zatiaľ sa testuje len priamo v budove Apple. V nasledujúcej verzii iOS 12 by sa však mala funkcia stať dostupnou pre všetkých. iPhone by tak v budúcnosti mohol slúžiť aj na uschovanie električenky a iných ďalších potencionálnych služieb.

To by mohlo Applu zaistiť ďalší rast a najmä jeho produkty postaviť na podobnú úroveň ako je dnes operačný systém Android. Ten dnes čip NFC dokáže využiť na podstatne viac vecí ako je len obyčajné bezkontaktné platenie. A jednou z nich je aj funkcia elektronického kľúča. Dôležitejším faktorom však bude dostupnosť zariadení výrobcov. Bez nich bude totiž nová funkcia zbytočná. Viac informácií sa dozvieme už 4. júna, kedy Apple chystá svoju konferenciu WWDC 2018 plnú noviniek.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio