MOBIL.sk MOBIL.sk

Aké limity majú čítačky odtlačkov prstov v displejoch? (VIDEO)
zdroj: MKBHD / YouTube.com

Aké limity majú čítačky odtlačkov prstov v displejoch? (VIDEO)

Skôr než spoločnosť Apple predstavila funkciu Face ID, ktorá odomkne smartfón skenovaním vašej tváre, tu boli čítačky odtlačkov prstov. Teraz sa zdá, že tento typ biometrického zabezpečenia ešte nepovedal posledné slovo.

Na začiatku tohto roka sa totiž objavili prvé správy o tom, že sa nakoniec podarilo technológiu čítania odtlačkov prstov zakomponovať priamo do displeja. Tento krok bol nutný, pretože miesto okolo displeja sa neustále zmenšuje a čítačky odtlačkov prstov na zadnej strane nie sú používateľsky tak pohodlné ako tie vpredu. Namiesto úplného vytlačenia technológie sa tak v budúcnosti pravdepodobne dočkáme jej znovuzrodenia.

Čítačky odtlačkov prstov sú natoľko rýchle, že pri ich používaní vôbec nemáte pocit nejakej biometrickej kontroly a zabezpečenia, hoci tam naozaj je. Všetko je bleskurýchle. Veľmi spontánne sa teda stali súčasťou mobilných zariadení a našich životov všeobecne. Lenže rámčeky okolo displejov zmizli a bolo potrebné sa pohnúť ďalej. A vtedy "súdruhovia" prišli s rozpoznávaním tváre, čím urobili krok vedľa. Nijak inak totiž nemôžem nazvať technológiu, ktorá mi zdvihne tlak v polovici prípadov, keď ňou chcem odomknúť mobil. A to som ju používal na viacerých zariadeniach.

YouTuber Marques Brownlee testoval limity čítačky odtlačkov prstov zabudovanej v displeji

zdroj: MKBHD / YouTube.com

Už dávnejšie bolo rozhodnuté, že novými biometrickými technológiami budú rozpoznávanie tváre alebo čítanie očnej dúhovky. Tieto technológie sú však pomalšie, nákladnejšie a nie vždy spoľahlivé. Hoci sa v septembri Apple svojim iPhonom X pokúsil priniesť zrejme najkomplexnejšie riešenie, ktoré funguje aj za zlých svetelných podmienok alebo keď máte na hlave okuliare, aj tak nejde o tak presvedčivý výkon pri odomykaní ako podáva klasická čítačka odtlačkov prstov. Aj veľa používateľov uvádza, že to odomykanie pomocou Face ID stále vnímajú a niekedy naň aj čakajú, čo sa predtým nestávalo.

Preto je veľmi logické, že pokiaľ sa výrobcom nepodarí celú technológiu zlepšiť a zrýchliť, skončí v prepadlisku dejín (podobne ako 3D displeje na smartfónoch). A tu nastujpujú čítačky odtlačkov prstov zabudované v displejoch. Všetky nové technológie na odomykanie smartfónov sú na začiatku svojej cesty a majú svoje muchy, ale tie odtlačky prstov sú mi jednoducho najsympatickejšie.

Prvou lastovičkou s touto technológiou vôbec bol smartfón Vivo X20 Play UD. Ten sa dostal do rúk YouTubera menom MKBHD a.k.a. Marques Brownlee, ktorý sa rozhodol technológiu otestovať. V jeho videu sa napríklad dozviete, že čítačka odtlačkov v displeji je zatiaľ pomalšia, než sme zvyknutí, že nefunguje, keď máte mokré alebo špinavé prsty a podobne. V budúcnosti pôjde teda najmä o to, ktorú z technológií dokážu výrobcovia evolučne posunúť na lepšiu úroveň a hlavne rýchlejšie. Ja osobne držím palce tímu "čítačka odtlačkov prstov v displeji".

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio