MOBIL.sk MOBIL.sk

Nová Nokia X6 s výrezom na displeji je oficiálne predstavená. Konkurenciu zničí cenou!
zdroj: Nokia (HMD Global)

Nová Nokia X6 s výrezom na displeji je oficiálne predstavená. Konkurenciu zničí cenou!

Po dlhých týždňoch špekulácií a únikov dnes spoločnosť Nokia (HMD Global) konečne predstavila svoj model Nokia X6 v čínskom Pekingu. Ide o ďalšiu vzkriesenú klasiku, ktorá bude útočiť dobrou výbavou a najmä cenou.

Pôvodný model Nokia X6 bol veľmi obľúbeným mobilom fínskej značky zameraným hlavne na multimédiá. Predstavený bol v roku 2009 v Nemecku na konferencii Nokia World. Dnes Nokia oficiálne predstavila znovuzrodený model X6, ktorý má našliapnuté stať sa minimálne tak populárnym ako jeho predchodca.

Pôvodný model Nokia X6 z roku 2009 / Nokia

Nokia X6 (2018) je prvým smartfónom spoločnosti, ktorý prichádza s kontroverzným výrezom a pomerom strán displeja 19:9. Rozlíšenie 5,8-palcového displeja je FHD+ (2220 x 1080 pixelov). Smartfón poháňa 8-jadrový čip Qualcomm Snapdragon 636, ktorý parametrami patrí do vyššej strednej triedy. Výkonu má teda dostatok. Sekunduje mu skvelých 4 až 6 GB RAM a 32 GB / 64 GB vnútornej pamäte podľa verzie. Komu by vnútorná pamäť nepostačovala, môže si ju rozšíriť pomocou kariet microSD až do veľkosti 256 GB. Telo smartfónu je z 95 percent tvorené zo skla a displej bude chrániť odolné sklo Gorilla Glass 3 s 2,5D efektom.

Nokia X6 / Nokia (HMD Global)

Na zadnej strane nájdeme duálny fotoaparát (16 megapixelov/farebný senzor + 5 megapixelov/čiernobiely senzor). Obidve optiky majú clonu f/2.0. Kvalite fotografií bude napomáhať umelá inteligencia a režim HDR.  Samozrejmosťou pri duálnych fotoaparátoch je už dnes bokeh efekt, ktorý rozmaže pozadie fotky podobne ako zrkadlovka. Nokia do "ixšestky" zahrnula aj funkciu Bothie. Tá dokáže fotiť a natáčať videá predným aj zadným fotoaparátom naraz.

Nokia X6 / Nokia (HMD Global)

Nokia X6 príde na trh s najnovším Androidom 8.1 Oreo (bez nadstavby) a energiu bude čerpať z batérie s kapacitou 3060 mAh. Telefón disponuje rýchlonabíjaním, batéria sa tak nabije na 50 % kapacity za 30 minút. Nabíjať ho budeme cez moderný USB-C konektor, ktorý dnes nájdeme už v každom novom zariadení s Androidom. Na zadnej strane nájdeme okrem fotoaparátu aj logo Nokia a čítačku odtlačkov prstov. Nokia modelu X6 nechala aj 3,5 mm audio jack pre slúchadlá. Milovníci hudby ho nájdu na hornej strane.


Zariadenie je momentálne určené iba pre čínsky trh. Nokia je totiž stále malou spoločnosťou a niektoré modely najprv uvedie na obrovskom zaľudnenom čínskom trhu, kde sú predaje vyššie. Až po istom čase predostrie tieto mobilné novinky európskym zákazníkom. Ide o dobrý ťah. Za ten čas sa totiž stihnú vychytať prípadné chyby a nedostatky. Nokia našťastie nezabúda, že je najmä európskym výrobcom, preto je viac-menej isté, že sa jej dočkáme aj u nás. Spoločnosť tak urobila v prípade všetkých predošlých modelov predstavených najprv v Číne.

Nokia X6 / Nokia (HMD Global)

Najlepšou správou pri novej Nokii X6 je však jej cena. Tá sa bude pohybovať v závislosti na konfigurácii, ale vo všeobecnosti bude veľmi nízka:

  • 4 GB RAM / 32 GB vnútornej pamäte: 1299 čínskych jenov (v prepočte 172 eur)
  • 4 GB RAM / 64 GB vnútornej pamäte: 1499 čínskych jenov (v prepočte 199 eur)
  • 6 GB RAM / 64 GB vnútornej pamäte: 1699 čínskych jenov (v prepočte 225 eur)
Nokia X6 / Nokia (HMD Global)


Po príchode na európsky trh ceny pravdepodobne o trochu stúpnu, ale aj tak pôjde o agresívnu cenovú politiku v prípade mobilu strednej triedy s duálnym fotoaparátom a bezrámčekovým displejom s výrezom. Zo skúsenosti vieme, že na európskom trhu zvyknú byť takéto modely Nokie uvádzané s opozdením cca 4 mesiace, takže zhruba v septembri sa z nej budeme môcť tešiť pravdepodobne aj my na Slovensku. Nokia X6 sa bude predávať v čirnej, bielej a tmavo-modrej farbe.

zdroj: nokia.com

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio