MOBIL.sk MOBIL.sk

Wikipédiu vytlačia a pošlú do vesmíru!
zdroj: Pixabay

Wikipédiu vytlačia a pošlú do vesmíru!

Nezisková organizácia Arch Foundation sa rozhodla vytlačiť milióny strán Wikipédie na malé kovové platničky a poslať ich na mesiac.

Organizácia Arch Foundation vznikla v roku 2015 a za svoj cieľ si zvolila archiváciu ľudskej histórie a poznania. Tieto infromácie bude následne rozosielať po celom vesmíre na kovových platničkách tenších ako ľudský vlas.

Všetky tieto infromácie na kovových platničkách pritom budú mať veľkosť kompaktného disku. Archívy, ktoré takto spoločnosť vyšle do vesmíru, by mali v budúcnosti pomôcť zachovať ľudské poznanie a históriu v prípade, že by sa na planéte Zem niečo stalo a ľudská rasa by neprežila.

MOBIL.sk

Ak prežije, budúci potomkovia ľudí, ktorí budú pravdepodobne brázdiť vesmír, by tak mohli získať priamy nepriamy pohľad na život človeka v etape, keď bol ešte osídľovateľom Zeme. Okrem stránok anglickej Wikipédie budú platničky obsahovať aj príspevky a kategórie v neanglických jazykoch. Tieto dáta boli zozbierané v rámci projektu Rosetta Project nadácie Long Now Foundation a obsahujú záznamy v zhruba 1500 ľudských jazykoch.

Tieto dáta budú na mesiac poslané v budúcom roku. Nie je to poprvýkrát, čo spoločnosť posiela informácie do vesmíru. V minulosti bola do vesmíru poslaná trilógia kníh Foundation od Isaaca Asimov, ktorá obsahovala informácie o ľudskej histórii, vede, psychohistórii, matematických vedách a pod.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio