MOBIL.sk MOBIL.sk

Robotický hmyz poháňaný laserom sa stal realitou
zdroj: Mark Stone / University od Washington

Robotický hmyz poháňaný laserom sa stal realitou

Dostávame sa do veku umelej inteligencie a robotov. Roboty pomáhajú ľuďom vo výrobe, medicíne a vedci sa snažia vyrobiť rôzne autonómne typy, ktoré by sa vedeli pohybovať samostatne. Tento vynález však zašiel ešte ďalej.

Pri konštruovaní robotov všeobecne je problémom najmä ich veľkosť a napájanie. Ak má ísť o zložitejší stroj schopný pohybu, potrebuje prepracovaný systém kĺbov a mechanických častí. To sa odrazí najmä na veľkosti alebo váhe. Pri lietajúcich robotoch vedci vždy narazili ešte na jednu zásadnú prekážku, a tou je napájanie. Ak má stroj lietať, musí byť malý, ľahký a kompaktný, ale v tom prípade nedokáže do vzduchu vyniesť dostatočne veľkú batériu. V prípade mini-robotov bolo teda kameňom úrazu samotné napájanie. Zdá sa však, že vedcom sa tento problém podarilo vyriešiť.

University of Washington


Autor výskumu hovorí, že v prvom rade museli upustiť od klasických princípov mechaniky a sústrediť sa viac na prírodu. Moderné stroje a motory sú založené na kruhoch, kolesách a otáčavom pohybe, pričom v prírode je tento typ pohybu neprirodzený. V živočíšnej ríši sa častejšie stretnete s pohybom v tvare vlny. Druhou vecou bolo napájanie. Žiadny dostupný zdroj napájania nebol schopný poháňať krídla robotov, ktoré kmitajú rýchlejšie než krídla kolibríka alebo vrtuľa helikoptéry.

Sawyer Buckmister Fuller z University of Washington dnes oznámil, že sa im podarilo malých lietajúcich robotov vo veľkosti hmyzu oslobodiť od batérie a káblov s napájaním. Dosiahli to pomocou malej fotovoltaickej bunky a mini solárneho panela, ktorý je upevnený na telách malého robo-hmyzu. Energiu potrebnú na prevádzku mu následne poskytuje laser. Ten svojim lúčom odovzdá solárnemu panelu energiu a robot je tak schopný pohybu vo vzduchu bez zabudovaného zdroja elektrickej energie.

University of Washington

Kľúčom k úspechu bola podľa vedca snaha zistiť, akým spôsobom funguje nervová sústava. Je vraj oveľa jednoduchšie pochopiť najprv fungovanie jednoduchších foriem života ako je hmyz a nepúšťať sa do zbytočne veľkolepých projektov pre vytvorenie robotickej opice alebo mačky. Dôležitým faktorom v celom tomto procese je učenie sa od samotnej prírody.

zdroj: Harvard University / YouTube.com

Tento úspech však neznamená, že naše záhrady zaplavia stovky kusov robotického hmyzu, aspoň nie v dohľadnej dobe. Melí roboti majú v tejto fáze stále veľa obmedzení. Laserový zdroj musí byť stále v dosahu 7 metrov od letiaceho robota a navyše tieto lasery poškodzujú ľudský zrak, takže testovanie je zatiaľ možné iba v laboratórnych podmienkach. Pri tempe, ktorým ale dnešná veda napreduje, vedci tieto prekážky určite veľmi skoro prekonajú.

V budúcnosti by robotický hmyz mohol slúžiť pre misie skúmania neznámych oblastí, na ktoré sa väčšie drony nehodia. Rovnako by malé roboty mohli kontrolovať kvalitu ovzdušia alebo pomáhať pri požiaroch alebo výskumoch v extrémnych teplotných podmienkach. Ľudským rukám by sa tak podarilo za niekoľko rokov zostrojiť to, čo príroda tvorila celých 400 miliónov rokov. Občas len stačí iba inšpirovať.

zdroj: wired.com

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio