MOBIL.sk MOBIL.sk

Viete, ktorý smartfón má najrýchlejší internet? Vraj tento!
zdroj: MOBIL.sk

Viete, ktorý smartfón má najrýchlejší internet? Vraj tento!

Spoločnosť Ookla stojí za jednou z najvydarenejších aplikácií na meranie rýchlosti internetu s názvom Ookla Speedtest. Vďaka nej sme sa dozvedeli meno smartfónu, ktorý má najväčšiu priemernú rýchlosť sťahovania dát zo 4G dietí.

Otázka rýchlosti internetu jednotlivých smartfónov je veľmi relatívna. Ovplyvňuje ju totiž viacero faktorov. Jednak sú dosť dôležité komponenty smartfónu a ich výkon, ale samozrejme nesmieme opomenúť ani parametre siete, cez ktorú sa pripájame a tiež rýchlosť, ktorú máme predplatenú. Pokiaľ ste online prostrostredníctvom mobilného pripojenia, zohráva tu rolu aj vzdialenosť GSM (3G/4G) vysielača, vaša poloha v teréne alebo fakt, či sa nachádzate vo vnútri budovi či nie.

Spoločnosť Ookla však má k dispozícii dostatok dát na to, aby jednoducho určila, ktorý zo smartfónov je pri zhruba rovnakých podmienkach najrýchlejší, čo sa týka sťahovania súborov a informácií zo siete. Test prebiehal v amerike použitím 4G sietí od februára do apríla tohto roka. Na základe výsledkov spoločnosť Ookla určila, že najrýchlejšie pracujúcim smartfónom v 4G sieťach je dnes Samsung Galaxy S9 a S9+.

Obidve vlajkové lode od spoločnosti Samsung sú vybavené čipmi s podporou LTE sietí kategórie 18 a podporujú sťahovanie rýchlosťou až 1.2 Gb za sekundu. V praxi to znamená, že Samsungy Galaxy S9 a S9+ sú v sťahovaní dát:

o 37 % rýchlejšie než iPhone X

o 17 % rýchlejšie než Google Pixel 2

o 38 % rýchlejšie než Samsung Galaxy S7

Áno, čítate dobre, iPhone X je na tom s podporovanou rýchlosťou sťahovania dát z internetu takmer rovnako ako dva roky starý Samsung Galaxy S7. Ťažko povedať, či bol tento test zaplatený samotnou spoločnosťou Samsung alebo nie, pretože neprihliada na niekoľko dôležitých faktov. Túto rýchlosť sťahovania totiž už dlhšie podporujú aj smartfóny Mate 10 / 10 Pro / 10 Porsche, ktorých dostupnosť na americkom trhu je ale problematická, pretože americkej vláde sa nepáči údajná naviazanosť spoločnosti Huawei na čínsku vládu.

Druhým detailom je, že od tej doby sa začali predávať aj ďalšie kúsky smartfónov s LTE kategórie 18 ako Asus ZenFone 5z, LG G7 ThinQ, Honor View 10, Huawei P20 / P20 Pro, XIaomi Mi Mix 2s atď. Test sa teda odohral v čase, keď k spoľahlivým výsledkom nebolo na trhu dostatočne veľa iných modelov konkurenčných značiek. Samsung Galaxy S9 a S9+ sú však naozaj veľmi vydarené kúsky, takže nenamietame. Skôr ma zarazili hodnoty iPhonu X. Čísla sú totiž jedna vec a reálne vásledky druhá. No tak Apple! Smartfón s cenovkou tisíc eur na úrovni dva roky starej vlajkovej lode? To vážne?

Ak si aj vy chcete otestovať rýchlosť internetu na vašom smartfóne alebo talbete, sťahujte aplikáciu Ookla Speedtest z App Store alebo Google Play.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio