MOBIL.sk MOBIL.sk

Mobily ovplyvňujú náš mozog viac, než si uvedomujeme
zdroj: wikimedia.org

Mobily ovplyvňujú náš mozog viac, než si uvedomujeme

Ľudia milujú svoje smartfóny. Niektorí ich majú pri sebe celý deň, iní aj celú noc. V extrémnych prípadoch si ich berú aj na toaletu alebo do sprchy. Podľa Counterpoint Research až polovica majiteľov smartfónov ich používa viac než 5 hodín denne. To samozrejme ovplyvňuje aj náš mozog.

Smártfóny z nás robia akýchsi superhrdinov. Už málokto si pamätá témy, ktoré sa učil na škole, ale to dnes vôbec nevadí. Máme predsa smartfóny. Použijeme Google prekladač, vyhľadávanie, mapy, Shazam a dokážeme zistiť odpoveď na akúkoľvek otázku. Sú z nás doslova géniovia. Má to však aj svoje tienisté stránky. Aj mozog potrebuje tréning a keď ho nemá, tak nenapreduje. V mozgu vzniká menej potrebných mozgových synapsií pre riešenie rôznych úloh a my strácame schopnosť myslieť.

Horšou správou je, že tento problém sa nás potom dotýka aj v prípade, že smartfón nepoužívame. Výskumníci z UCSD, Carnegie Mellon a UT Austin zistili, že stačí, aby ste mali svoj smartfón položený na stole. Môže byť položený aj displejom nadol a môžete kompletne vypnúť jeho zvuky, vibrácie a notifikácie všeobecne. Kým bude položený na stole vo vašom zornom poli, budete mať problém sa plne sústrediť.

Pixabay.com

Štúdia urobila test na vzorke 800 ľudí a rozdelila ich na tri skupiny. Prvá skupina mala mobil na stole, druhá vo vrecku a tretia v inej miestnosti. Najlepšie dopadla skupina s mobilom v inej miestnosti. Najhoršie už spomínaná skupina s mobilom na stole. Podľa vedcov môže mať mobil na stole na náš mozog podobné účinky ako spánková deprivácia.

Mobil totiž neustále strháva vašu pozornosť. Dokonca aj keď je vypnutý. Myslíte naň aj keď si to neuvedomujete. Deje sa to najmä preto, že náš mozog podvedome očakáva odmenu v podobe komentárov, označení "páči sa mi to" alebo zhôd pri zoznamovacích aplikáciách. Tento systém pracuje aj keď spíte. Vedci z University of California v Sans Franciscu monitorovali používanie mobilu a spánok 653 ľudí a výsledky vás zrejme neprekvapia. Viac mobilu cez deň znamená menej kvalitného spánku v noci.

Pravdepodobne nikto kvôli takýmto výskumom neprestane mobil používať, ale skúste ho odložiť alebo vypnúť aspoň v prípade, že sa chystáte robiť niečo dôležité alebo idete spať. Váš mozog to nakopne viac, než akýkoľvek energetický nápoj.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio