MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei tajne pracuje na operačnom systéme, ktorý by nahradil Android
zdroj: Huawei

Huawei tajne pracuje na operačnom systéme, ktorý by nahradil Android

Vlastný operačný systém zatiaľ čínska spoločnosť neplánuje používať, necháva si ho len ako "zadné vrátka".

Huawei nám tento rok predstavil svoju novú vlajkovú loď s označením P20, ktorou prekonal všetky očakávania. Mobil je obľúbený u recenzentov a dosahuje obrovské predaje. Čínska spoločnosť si už pomaly brúsi zuby na firmu Apple, ktorú chce pripraviť o druhé miesto výrobcu mobilných zariadení. Ale tento postup hore môžu spoločnosti skaziť jej nie práve dobré vzťahy s americkou vládou.

USA má s čínskymi spoločnosťami problém už dlhšie. Vláda sa obáva, že spolupracujú s Čínou a berú ich ako ohrozenie národnej bezpečnosti. Zatiaľ čo Huawei bol prakticky vykopnutý z trhu Spojených štátov, spoločnosť ZTE je na tom ešte o niečo horšie – nemá prístup k akémukoľvek vývozu zo Spojených štátov. Export z USA bol firme zakázaný ešte v roku 2012 a Huawei si zrejme začal uvedomovať, že niečo podobné môže postihnúť aj ich.

zdroj: huawei.com

Zákaz vývozu, ktorý by mohli v budúcnosti teoreticky uvaliť aj na Huawei, by mohol zahŕňať aj samotný systém Android. A to by už mohol byť naozaj vážny problém pre tohto, v súčasnej dobe, tretieho najväčšieho výrobcu mobilov na svete. Aj napriek tomu, že momentálne sa ho ešte takýto scenár netýka, Huawei začal pracovať na vlastnom operačnom systéme. 

Podľa zverejnenej správy pracuje spoločnosť na vlastnom OS už od roku 2012. Malo by ísť o systém, ktorý by plnohodnotne nahradil Android. Samozrejme, Huawei sa neplánuje Androidu dobrovoľne vzdať, aspoň zatiaľ nie. Ide len o určité zadné vrátka, ktoré by mohli použiť v prípade, že nastanú tie najhoršie scenáre. 

Spoločnosť sa sama vyjadrila, že v „predvídateľnej budúcnosti“ neplánuje spustiť žiadny alternatívny operačný systém k Androidu. Na druhej strane ale nevyvrátila jeho existenciu a fakt, že na ňom postupne pracuje. Dôvod, prečo ho zatiaľ neukázali svetu, je zrejme ten, že nie je ani zďaleka tak dobrý ako Android, čo nie je vôbec prekvapivé.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio