MOBIL.sk MOBIL.sk

Notebook položený na stehnách: Môže nám jeho teplo spôsobiť neplodnosť?
zdroj: pexels.com

Notebook položený na stehnách: Môže nám jeho teplo spôsobiť neplodnosť?

Bojíte sa o to, že notebook položený na vašich stehnách, vám spôsobí zdravotné problémy? Tak čítajte tento článok...

Možno aj vy zvyknete pracovať na svojom notebooku tak, že si ho položíte na stehná. Pokiaľ nie je po ruke stôl, ide zrejme o najlepšiu polohu. V takom prípade ste sa už ale určite stihli zamyslieť nad tým, či používanie notebooku takýmto spôsobom nemôže spôsobovať zdravotné riziká. Obzvlášť, keď sa začne prehrievať a je v blízkosti vašich vnútorných orgánov.

Na túto otázku sa pokúšal nájsť odpoveď portál The Verge, ktorý sa rozprával s viacerými doktormi a zisťoval, ako to vlastne s laptopmi je. Vo všeobecnosti prišli k záveru, že v súčasnej dobe nie sú žiadne náznaky, že by laptop a jeho teplo spôsobovali nejaké zdravotné problémy, prípadne neplodnosť. Aj keď treba povedať, že v prípade mužov je to trochu komplikovanejšie...

zdroj: pixabay.com

Prejdime ale najskôr k ženám. U nich je to jasné a svojich notebookov sa obávať nemusia. Ich vaječníky sú vo vnútri tela chránené teplom a teplo z notebooku ich nemá ako ohroziť. Teda, jedine, že by ho zachvátili plamene, ale to by ste na ňom už asi tak pohodlne nerobili. Jediný prípad, kedy by sa mali ženy vyvarovať tepla z notebooku, je ak čakajú dieťa. Vtedy by sa mali vyhnúť akémukoľvek teplu, ktoré by mohlo zasiahnuť aj dieťa a platí to aj pre notebooky.

Ani u mužov nie je teplo z notebooku nijak zvlášť ničivé. Je ale fakt, že už mierna zmena teploty v oblasti genitálií môže viesť k zníženiu plodnosti. Už dva stupne môžu v závislosti od času začať robiť problémy. Štúdia robená v roku 2005 tvrdí, že teplo z notebookov dokáže zvýšiť vašu telesnú teplotu v jeho okolí až o päť stupňov. Treba ale podotknúť, že laptopy boli v roku 2005 podstatne väčšie a nemali ani zďaleka tak dobre riešené chladenie ako dnes. Aj napriek tomu by sa ale muži mali vyhnúť extrémne dlhému používaniu laptopu na stenhnách, obzvlášť ak sa prehrieva. 

Dobre, takže teplo by sme mali vyriešené, ale čo vyžarovanie z notebookov? V tomto prípade je odpoveď ešte jednoduchšia. Doktori sa zhodujú, že o žiarenie notebookov sa vôbec nemusíme obávať. Počas používania laptopu sme vystavení úplne rovnakému žiareniu ako keď robíte čokoľvek iné. Veda teda hovorí jasné – o notebook na stehnách sa veľmi strachovať nemusíte.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio