MOBIL.sk MOBIL.sk

Zabije Google operačný systém Android, aby definitívne premohol Apple?
zdroj: wikimedia.org

Zabije Google operačný systém Android, aby definitívne premohol Apple?

Priznávam, nadpis je trochu odvážny. Jedná sa len o úvahu, tá je však založená na niekoľkých faktoch a na prísloví, že bez vetra sa ani lístok na strome nepohne.

Spoločnosť Google kúpila v roku 2005 firmu Android Inc. Tá vyvíjala operačný systém na báze Linuxu, ktorý bude primárne prispôsobený pre použitie na rôznych zariadeniach s dotykovou obrazovkou. Pôvodne šlo o mobily a tablety, no neskôr sa pridali aj smart hodinky, LED televízory a aj autá prostredníctvom platformy Android Auto. Dva roky po odkúpení spoločnosti Android Inc. (2007) bol svetu predstavený operačný systém Google Android, ktorý je dnes dostupný vo svojej verzii 8.1 a je veľmi prepracovaným "dospelým" operačným systémom.

Android bol však od samotného začiatku AOSP (Android Open Source Projekt). Aj keď je jeho vývoj vedený spoločnosťou Google, ktokoľvek, kto chce systém použiť na beh svojho zariadenia, si ho môže stiahnuť a upraviť pre svoje potreby. Toto využívajú najmä niektorí výrobcovia smartfónov. Tí systém upravujú na svoj obraz, čo je jedna z nevýhod pri aktualizáciách. Ak totiž Google vydá novú, aktuálnejšiu verziu, výrobcovia ju najprv musia upraviť a často sa k používateľom dostane až o pár mesiacov neskôr. V extrémnych prípadoch spoločnosti niektoré aktualizácie preskakujú.

via GIPHY

S neupraveným Androidom sa človek stretne akurát v smartfónoch Pixel a Nexus priamo od Googlu alebo v mobiloch výrobcov zahrnutých v projekte Android One. Medzi nich patrí Nokia, Motorola ale nájdeme tam aj taiwanskú značku HTC, ktorá Android prispôsobuje, no niektoré modely ponúka aj s jeho neupravenou verziou. A tu sa začína myšlienka, z ktorej je tvorený nadpis. Android je vládcom vo svete smartfónov v podstate od svojho začiatku. Lenže v trhovej ekonomike musia spoločnosti rásť, stagnácia sa nepripúšťa.

Problémom je, že Android je už tak rozšírený, že jeho percentuálny podiel na trhu stagnuje. Podobne je na tom aj Apple, akurát ten predáva najmä hardvér a vlastný operačný systém je jeho doplnkom. Google žije z reklám, potrebuje teda stále viac tých, ktorí by ich prostredníctvom Androidu (a jeho aplikácií) sledovali. Pred časom bol predstavený Android GO pre menej výkonné zariadenia, aby si spoločnosť podchytila používateľov menej výkonných zariadení na rozvojových trhoch. Lenže pre rast je potrebné zájsť ešte ďalej.

via GIPHY

Už niekoľkokrát sme v minulosti o operačnom systéme Fuchsia písali. Ten má údajne Android nahradiť, no Google sa o ňom veľmi nezmieňuje. Celý projekt je v relatívne ranom štádiu. Logicky však nedáva zmysel, prečo by spoločnosť, ktorá vyvíja jeden úspešný systém, začala vyvíjať aj druhý. Odpoveďou je najnovší objav vývojára menom Mishaal Rahman, ktorý zistil, že operačný systém Fuchsia sa spomína v kóde systému Android ako platforma, ktorá bude aplikácie Androidu plne podporovať.

Google už efektívnejšie nedokáže ťažiť z operačného systému, ktorí používajú všetci. Dosiahol ním strop. Teraz sa potrebuje zamerať na zákazníkov konkurencie a pritiahnuť ich k sebe. Už vyrába vlastné smartfóny s vlastným operačným systémom, ale ten nie je exkluzívny a pokiaľ v ňom môže vytvárať úžasné veci, môžu ich vytvárať aj iní. Preto by bolo vcelku logické, keby predstavil svoj vlastný systém, ktorý si vytvoril presne na mieru používateľom. Má dáta od stoviek miliónov používateľov, ktoré môže zúžitkovať pre vytvorenie toho najlepšieho operačného systému v histórii, o ktorý by sa nemusel deliť a ktorý by mu poskytol mať nad zariadením ešte väčšiu kontrolu, čo by mohlo priniesť ešte pokročilejšie a lepšie technológie. Šlo by o ultimátne, unikátne a výkonné zariadenia, ktoré by nemuseli mať 8-jadrový procesor, pretože systém by bol rýchly už s tromi jadrami. Pripomína vám to niečo?

via GIPHY

Spoločnosť Apple funguje práve takto. Tá sa však zameriava na vyššie spomínaný hardvér. Google je ale v softvérovej oblasti majstrom a toto by mohol byť spôsob, ako si získať srdcia veľkej časti "jabĺčkárov". Možno budete túto teóriu považovať nonsens, ale nezabúdajme, že Apple tiež stagnuje a vernosť fanúšikov značky je veľmi relatívny pojem. Pred rokmi patrila spoločnosti Nokia viac než polovica trhu s mobilnými telefónmi a o pár rokov neskôr takmer úplne zmizla. A to mala stovky miliónov fanúšikov. Google zrejme takto skončiť nechce, aj preto zrejme vyvíja OS Fuchsia, ktorý by raz mohol byť jeho novým Androidom.

zdroj: slashgear.com, www.wikipdia.org

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio