MOBIL.sk MOBIL.sk

Veľký test hlasových asistentov: Siri sa prepadá, Google Assistant je na vrchole
zdroj: pixabay.com

Veľký test hlasových asistentov: Siri sa prepadá, Google Assistant je na vrchole

Portál Stone Temple si pre nás pripravil podrobný test štyroch hlasových asistentov. Víťaz je pomerne jasný...

Hlasoví asistenti sú dôležitou súčasťou smartfónov aj niektorých inteligentných domácností. Dokazuje to fakt, že mnohé popredné technologické spoločnosti postupne prichádzajú s vlastnými asistentmi. Google má Google Assistant, Apple má Siri, Amazon Alexu, Xiaomi nám len nedávno predstavila Xiao AI a mohli by sme pokračovať ďalej. Otázka ale znie, ktorý z týchto hlasových asistentov je najlepší?

Na túto otázku sa snažil nájsť odpoveď portál Stone Temple, ktorý urobil veľký test inteligentných hlasových asistentov za rok 2018. Do testu bola zaradená Siri od Apple, Cortana od Microsoftu, Alexa od Amazonu a tiež osobitne dve verzie Google Assistant – jedna určená pre smartfóny a jedna pre inteligentné domácnosti. Každého jedného asistenta sa spýtali spolu 4 952 otázok a výsledky hodnotili. Zisťovali, či dokázal odpovedať verbálne, hlasom, odkiaľ pochádzal zdroj odpovedí a tiež či vôbec asistent zvládol otázke porozumieť, prípadne, či neodpovedal nesprávne. 

Výsledky testu | zdroj: stonetemple.com

Výsledky zobrazuje tento graf. Tmavo zelené stĺpce označujú % odpovedí, na ktorá sa asistent pokúsil odpovedať a svetlo zelené % plne správnych odpovedí. Prvé miesto obsadil hlasový asistent Google Assistant určený pre mobilné telefóny. Pokúsil sa odpovedať na najväčšie množstvo otázok a nestávalo sa často, že by odpovedal niečo v zmysle „prepáčte, neviem vám odpovedať.“ Zároveň mal najväčší počet správne zodpovedaných otázok. Na druhom mieste v percentách správnych odpovedí sa umiestnila Cortana, za ňou nasleduje Google Assistent pre Google Home, Alexa a posledné miesto patrí Siri.

Zaujímavé je pozrieť sa na výsledky v porovnaní s minulým rokom. Jediný hlasový asistent, ktorý sa v správnych odpovediach zlepšil bola Cortana. Alexa, Siri aj Google Assistant pre Google Home na tom boli tento rok o trochu horšie, čo určite nie je pozitívna správa pre vývojárov. Google Assistant pre mobily nebol to tohto porovnania zahrnutý.

Porovnanie správnych odpovedí za rok 2017 a 2018 | zdroj: stonetemple.com

Celý test nám teda celkom jasne naznačuje, že Google v hlasových asistentoch vedie a má čo ponúknuť. Google Assistant vyšiel ako najinteligentnejší asistent a naopak, konkurenčná Siri, ktorá bola predstavená ešte v roku 2010, zaostáva.

Najnovšie z kategórie: Ostatné (mobily)

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio