MOBIL.sk MOBIL.sk

LumiWatch: Smart hodinky, ktoré z vašej ruky urobia dotykovú obrazovku!
zdroj: ACM SIGCHI / YouTube

LumiWatch: Smart hodinky, ktoré z vašej ruky urobia dotykovú obrazovku!

Niektoré smart hodinky majú výkonné procesory, GPS, relatívne veľa pamäte, ale stále majú svoje limity. Smart hodinky, ktoré vám však ukážeme dnes, posúvajú ich používanie na úplne inú úroveň.

Vedcom z Carnegie Mellon University sa podarilo postaviť prototyp, ktorý si z vašej ruky urobí doslova dotykovú obrazovku. Nezáleží na tom, čo ste doteraz videli na internete alebo crowdfundingových sieťach, LumiWatch sú prvým funkčným prototypom smart hodiniek s laserovým projektorom, ktorý prvky obrazovky dokáže veľmi kvalitne premietnuť na vašu ruku a tou druhou môžete tieto prvky ovládať, akoby ste ovládali dotykový displej.

Nesiahajte však ešte po vašej bankomatovej karte, jedná sa o prototyp, takže nejaký čas potrvá, kým vedci jeho funkcie a prostredie zdokonalia natoľko, aby nám mohli pomáhať v každodennom živote. Aj tak sa však jedná o zaujímavý míľnik, pretože smart hodinky majú oproti iným inteligentným zariadeniam jednu nevýhodu a tou je ich veľkosť. Kým v tablete alebo smartfóne máte relatívne dostatok priestoru na zmenšovanie existujúcich súčastí a pridávanie ďalších, poprípade zmenu uhlopriečky, smart hodinky musia byť malé, nie je tu totiž priestor pre zväčšovanie. Nadruhej strane sa nemôžu ani zmenšovať, pretože ľudské prsty by ich nedokázali pohodlne ovládať.

zdroj: ACM SIGCHI / YouTube

Toto inšpirovalo vedcov z Carnegie Mellon University, ktorí spolupracovali s čínskou firmou ASU Tech Co. Ltd., aby vytvorili LumiWatch. Súčasný prototyp má veľkosť 50 mm, čo je len o 8 milimetrov viac, než je štandardná pánska veľkosť hodiniek Apple Watch. Miesto displeja majú momentálne 15-lumenový pico laserový projektor, desať snímačov, štvorjadrový procesor a poháňa ich Android 5.1. Batéria prototypu vydrží celý deň používania alebo 1 hodinu kontinuálneho používania projektora. A to všetko dokáže spoločnosť vyrobiť za 600 amerických dolárov. Poviete si, že veď to nie je nič výnimočné. LumiWatch sú ale prototypom, čiže momentálne sa riešia len otázky funkčnosti a nie dizajnu, výdrže a podobne. Pokiaľ ich vedci úspešne dotestujú a začnú sa venovať aj ostatným aspektom, mohla by z toho vzniknúť veľmi zaujímavá alternatíva pre súčasné inteligentné hodinky.

Projektor má rozlíšenie 1024 x 600 pixelov a tento obraz premieta na používateľovu ruku. V tomto štádiu sa vedci zaoberajú tým, ako toto rozlíšenie, čo najlepšie premietať na nerovný povrch ruky. Každý má totiž ruku iného tvaru a veľkosti a LumiWatch by mali dokázať tento obraz premietať bez skreslenia na rôznych používateľoch. Zrejme bude potrebná kalibrácia. Už dávnejšie sa zistilo, že projektory sú cestou, ako získať veľkú, prenosnú a relatívne kvalitnú zobrazovaciu plochu. Celý projekt vyzerá veľmi sľubne už teraz a boli by sme naozaj radi, keby sa dostal aj do predaja. Možnosti smart hodiniek by to totiž posunulo o veľký krok vpred. Či sa to už podarí alebo nie, vyzerá to tak, že dni, keď ľudia otvárali ústa nad zariadeniami Jamesa Bonda sú dávno preč, čím ďalej, tým viac sa totiž budú stávať našou každodennou realitou.

Najnovšie z kategórie: Smart

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio