Mobil.sk Mobil.sk

Microsoft pošle svoj operačný systém Windows na odtučňovaciu kúru!
zdroj: MOBIL.sk

Microsoft pošle svoj operačný systém Windows na odtučňovaciu kúru!

Microsoft pripravuje novú verziu operačného systému Windows 10, ktorá zabere menej miesta na disku.

Verziu systému Windows 10 Lean (Chudý) ako prvý zbadal používateľ Twitteru menom Lucan. Ten našiel zmienku o tejto verzii v testovacej verzii Windows 10 Redstone 5 preview. Nainštalovaný systém zaberá o 2 GB menej než štandardná verzia.

Podľa nemenovaného zdroja serveru Windows Central bude nová verzia zameraná najmä na lacnejšie a menej výkonné notebooky a tablety so základným 16 GB úložiskom. Tie totiž po nainštalovaní plnohodnotného systému Windows 10 a súboroch používateľa často nemajú miesto pre inštaláciu aktualizácií. To nedovoľuje majiteľom takýchto zariadení nainštalovať najnovšie novinky a bezpečnostné aktualizácie.

Microsoft už jeden podobný systém má. Volá sa WIndows 10 S a inštaluje ho ako odľahčenú verziu systému do zariadení, pri ktorých je dôležitá ich cena. Windows 10 S sa však nestretol veľkou podporou. Nenainštalujete naň totiž nič iné okrem aplikácií z Windows Store. Na klasické programy tak musia jeho používatelia zabudnúť. Ide o veľmi podobnú situáciu ako v prípade Windows RT pred rokmi, tento systém bol určený pre tablety a tiež neumožňoval inštalovať klasické programy.

Windows 10 Lean na to však pôjde inak. Microsoft pre zmenšenie veľkosti systému odstránil aplikácie ako Internet Explorer alebo editor registrov, ktoré väčšina bežných používateľov nepoužíva. Namiesto Internet Explorera si tak používatelia Windows 10 Lean budú môcť nainštalovať akýkoľvek iný internetový prehliadač.

Nie je známe, kedy sa nový Windows dostane medzi používateľov a aké budú podmienky jeho používania. Mohlo by sa tak udiať na konferencii Microsoft BUILD 2018, ktorá sa bude konať v prvej polovici mája. Microsoft na nej už tradične zvykne predstavovať svoje novinky v oblasti softvéru a hardvéru.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Fun rádio