MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung Galaxy S9+: Pán (takmer) dokonalý!
zdroj: MOBIL.sk

Samsung Galaxy S9+: Pán (takmer) dokonalý!

Samsung Galaxy S9+ je tým najlepším, čo momentálne spoločnosť ponúka a chce byť aj najlepším mobilom vôbec. Mal som možnosť stráviť s Galaxy S9+ nejaký čas a dovolím si tvrdiť, že poznám odpoveď.

Začnem tým, že môj vzťah k Samsungom všeobecne bol v minulosti trochu komplikovaný. Vždy som modely radu Galaxy považoval za skvelé smartfóny, ale vždy tu bolo niečo, čo ma odrádzalo od ich kúpy. A tak som ich skrátka v osobnom živote nepoužíval. Keď som sledoval predstavenie deviatej generácie juhokórejských vlajkových lodí, zistil som, že všetky moje výhrady Samsung odstránil. Bol som teda zvedavý na to, čo ukáže reálne testovanie.

Do redakcie nám Samsung Galaxy S9+ prišiel v malej čiernej krabičke, ktorá obsahovala smartfón v novej farbe Lilac Purple, slúchadlá AKG, nabíjačku, USB-C kábel a adaptéry USB-C na microUSB a tiež USB-C na klasický USB port. Hoci by som v súkromí volil radšej čierny variant, Lilac Purple je veľmi decentná farba. Dokonca voči jeho „fialovej“ nemali nič ani kamaráti. Táto farba však bude pravdepodobne vyhovovať najmä ženám.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Dizajn

Na vzhľade sa toho od minulého roku veľa nezmenilo a niet divu. Už Galaxy S8 a S8+ boli veľmi pekné kusy hardvéru. Rad Galaxy S9 je len evolučným vylepšením minuloročných "esosmičiek", ale sám som zástancom názoru - načo meniť niečo, čo skvelo funguje. Samsung Galaxy S9+ má rozmery 158,1 x 73,8 x 8,5 mm. Napriek svojej veľkosti sa v rukách drží príjemne a na pohodlí pri držaní sa podieľa najmä jeho hrúbka (tenkosť). Aj hmotnosť 189 gramov je na takto veľký smartfón akceptovateľná a ruky ma neboleli ani pri dlhších hovoroch.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Najväčšiu dizajnovú zmenu nájdeme na zadnej strane smartfónu, kde fotoaparátu pribudla jedna optika a čítačka odtlačkov prstov sa presunula pod samotný fotoaparát, takže už si prstami nezachytáte šošovky zakaždým, keď budete hľadať senzor odtlačkov prstov. Zmenu chválim, len by som uvítal lepšie hmatové odlíšenie čítačky od okolia, pretože sa mi najmä na začiatku často stávalo, že som si nebol istý, kam mám položiť prst. Na slovenskom trhu sú dostupné tri farebné kombinácie- Midnight Black, Coral Blue a Lilac Purple. Strieborná pravdepodobne príde až neskôr.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Displej

Toto je pýcha Samsungu. V modeli Galaxy S9+ nájdete podľa mnohých (mňa nevynímajúc) najlepší displej, aký v dnešné smartfóny ponúkajú. Jedná sa o 6,2-palcový Infinity AMOLED displej s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov, pomerom strán 18,5:9 a hustotou pixelov 529 ppi. Praktický popis je plný superlatívov. Ide o veľmi jemný displej, so skvelým jasom a podaním farieb, na ktorom je pozeranie videí alebo fotografií radosťou. Na trhu existuje aj alternatíva s jemnejším rozlíšením v podobe Xperie XZ Premium, ktorá ponúka 4K displej, ale pocit jemnejšieho displeja si môžete užívať iba papierovo, pretože na tak malej uhlopriečke by ste si rozdiel nevšimli.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Navyše má technológia AMOLED výhodu v tom, že pokiaľ zvolíte čierne pozadie, displej napriek svojej veľkosti dokáže byť naozaj úsporný. Je chránený odolným sklom Gorilla Glass 5. Veľmi by ma zaujímalo, ako na tom bude však po mesiacoch používania a či si spoločnosť poradila s vypálenými pixelmi, ktorými displeje s technológiou AMOLED niekedy po dlhšej dobe trpia. To je však úloha pre dlhodobejší test.  Momentálne dávam displeju jednotku s hviezdičkou.

Prostredie

Samsungy radu S9 sú prvými mobilmi výrobcu s Androidom 8 Oreo v továrenskom nastavení. Android je dnes dospelým systémom, ktorý je odladený, pohodlne ho zvládajú aj lacnejšie zariadenia a vyriešil aj značnú časť problémov, ktoré mu vyčítal tábor jabĺčkárov. Má svoj dizajnový jazyk, prechodové animácie sú veľmi plynulé a s pádmi alebo zamŕzaním sa takmer nestretnete. Tu odviedol Samsung tiež výbornú prácu. Nad samotným Androidom drží ochrannú ruku prostredie Samsung Experience priamo od výrobcu. To je vcelku intuitívne a funkčne porovnateľné s ostatnými značkami ako je Huawei či Asus.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

V súvislosti s prostredím mi nedá nespomenúť jednu vec. Aktualizácie. Aj keď je Samsung už na míle vzdialený od čias problematického prostredia TouchWizz, vytvárať akúkoľvek grafickú nadstavbu považujem za zbytočnú komplikáciu. Najnovšie aktualizácie totiž dostávajú iba zariadenia s čistým Androidom. Samsung bude po každej aktualizácii nútený systém najprv prispôsobiť, otestovať a až potom sa dostane k používateľom, čo je trochu škoda. 

Pri používaní ma občas rušilo hardvérové tlačidlo hlasového asistenta Bixby, ktoré je umiestnené na ľavej strane a vždy, keď som si smartfón pri hovoroch prechytil v ruke, Bixby som spustil. Keďže Bixby nevie slovensky, radšej som volil Google Asistenta. Tlačidlo Bixby sa potom v nastaveniach síce dá deaktivovať, ale nie je možné preň zvoliť inú funkciu, takže sa po deaktivácii stáva tlačidlo zbytočným. To sú však detaily. Globálne je celé prostredie veľmi rýchle a jeho používanie je radosť.

Výkon

Aj vo vnútri nájdeme to najlepšie, čo je dnes dostupné. U nás je smartfón na pultoch s čipom Exynos 9810, ktorý je vraj menej výkonný ako Qualcomm Snapdragon 845 použitý v Amerike, no pri reálnom používaní je všetko bleskurýchle. 6 GB RAM je absolútne dostačujúcich. Vždy som mal voľný aspoň jeden gigabajt RAM pamäte, a to aj v prípadoch, že som mal otvorených 30 aplikácií na pozadí.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Keby sa však pamäť predsalen zaplnila, Samsung Galaxy S9+ má v nastaveniach pokročilého inteligentného správcu výkonu, pamäte a batérie. Ten vám vždy oznámi, keď je potrebné postarať sa o nejakú súčasť smartfónu. A funguje naozaj veľmi spoľahlivo. K dispozícii som mal verziu s úložiskom 64 GB, no na trhu sa dá zohnať aj 256 GB verzia. Obidve majú možnosť rozšíriť pamäť o 400 GB microSD kartu.

Celkový výkon zariadenia hodnotím opäť na výbornú a nejde len o parametre ako také, ale hlavne o ich súhru pri používaní smartfónu. Batéria s kapacitou 3500 mAh síce nepatrí k najväčším medzi smartfónmi, ale Samsung aj vďaka použitému displeju a rôznym úpravám softvéru dokáže dobre narábať s napájaním. Pokiaľ ho budete používať bežným spôsobom, nebál by som sa mu udeliť titul – dvojdňový smartfón.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Fotoaparát

Tu máme najväčšiu zmenu oproti minuloročnému modelu. Zadná strana je domovom duálneho 12-megapixelového fotoaparátu s premenlivou clonou. Tá je veľkým pomocníkom najmä v prípadoch, keď nemáte dostatok svetla. Dokonca aj v takmer úplnej tme nebudú fotky úplne tmavé. V kombinácii s dvomi objektívmi (teleobjektív + širokouhlý) budete nad výslednými fotografiami určite hýkať. Moje okolie hýkalo, ja som sa tiež párkrát prichytil, ako je možné, že scénu dokázal takto kvalitne odfotiť "obyčajný" smartfón.

Fotka nočnej ulice
Fotka nočnej ulice

Zrejme by sa nenašiel na trhu smartfón, ktorý by za zlých svetelných podmienok fotil lepšie. Galaxy S9+ (a tiež S9) po novom podporujú nahrávanie veľmi spomaleného videa s 960 snímkami za sekundu. Výsledky sú porovnateľné s konkurenciou.

Bokeh efekt s rozmazaným pozadím funguje ukážkovo
Bokeh efekt s rozmazaným pozadím funguje ukážkovo

Biometria

Na odomknutie smartfónu si môžete zvoliť kód, kreslený znak, odomykanie tvárou, odomknutie odtlačkom prsta alebo odomykanie očnou dúhovkou. Prvé dva spôsoby sú najmä pre ľudí, ktorí majú radi klasiku. Čítačka odtlačkov prstov na zadnej strane pracuje spoľahlivo, akurát som sa aj napriek jej premiestneniu na lepšie miesto niekedy nevedel trafiť. Osobne som radšej, keď je čítačka odtlačkov prstov jemne zapustená a prstom viem rozoznať miesto, kam ho položiť.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

S odomykaním tváre som nemal dobré skúsenosti. Zhruba v tretine prípadov mi smartfón jednoducho odmietol odomknúť obrazovku. Mal problém rozoznať moju tvár v tme a protisvetle. Čítanie očnej dúhovky bolo bezproblémové, musíte sa však pozerať priamo do prednej kamery. Ak uhnete pohľadom, neodomkne sa.

Najlepšou voľbou bola kombinácia tvár + dúhovka + odtlačok prsta. Jednoducho som mobil vzal do rúk, rozsvietil som displej a ten sa odomkol, aj keď som v rýchlosti presne nevedel, či na odomknutie použil oko, tvár alebo odtlačok prsta. Bolo to však vždy veľmi rýchle.

Audio, animované emoji a iné

Na Galaxy S9+ chcem vyzdvihnúť ešte niekoľko vecí. Kvalita hovoru je naozaj príkladná. Milovníkov hudby potešia (naozaj hlasné) stereo reproduktory, ktoré ozvučia aj stredne veľkú miestnosť miestnosť. Keby ste však mali chuť počúvať svoju obľúbenú hudbu na slúchadlách, môžete! Samsung svojim modelom Galaxy S9 a S9+ nechal aj 3,5 mm audio slúchadlový konektor, čím vlastne ukázal, že ostatní výrobcovia to robia, aby donútili používateľov platiť za redukcie alebo bezdrôtové slúchadlá. Mimochodom priložené slúchadlá hrajú zľahka nadpriemerne v porovnaní so slúchadlami dodávanými konkurenciou. Ak máte radi basy, potešia vás.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Animovaným emoji som ja osobne akosi neprišiel na chuť, ale ak patríte k ľuďom, ktorí sa radi zabávajú a radi posielajú všetkým vo svojom okolí gify a animácie, budú vás baviť. Smartfón vás naskenuje a vytvorí vašu emoji verziu. Tá moja sa vcelku podobala, ale nebolo to tak u každého. Tvár by veľakrát aj sedela, len menší výber typov porastu hlavy, tváre alebo typov okuliarov mi občas nedovolil vytvoriť dokonalú podobizeň. Možno by v budúcnosti nezaškodilo viac možností pri dotváraní človeka.

MOBIL.sk
MOBIL.sk

Záver

Samsung Galaxy S9+ je naozaj vydarený smartfón, ktorému vlastne nič podstatné nechýba. Za dizajnové spracovanie, displej, batériu, výkon a hlavne (!) kvalitu fotoaparátu má u mňa luxusných päť hviezdičiek. Som ale celkom zvedavý, ako obstojí proti smartfónu Huawei P20 Pro, ktorý sa medzičasom objavil na trhu a konkurencie v podobe Samsungu sa rozhodne nebojí. Práve naopak. Sebavedomo útočí vo sférach, kde Galaxy S9+ exceluje. Jeho 40 megapixelový fotoaparát vraj nemá konkurenciu. Kým sa mi však Huawei P20 Pro dostane do rúk, titul "mobilné majstrovstvo roku 2018" má u mňa Galaxy S9+. V skutočnosti totiž nikdy nejde o papierové hodnoty mobilu, ale o to, ako sa človeku zariadenie používa v reálnom živote. Samsung Galaxy S9+ rozhodne obstál.

Plusy

 • pekný dizajn a príkladné spracovanie
 • dobrá výdrž batérie
 • odladený systém Android
 • perfektný duálny fotoaparát s premenlivou clonou
 • super-spomalené video
 • dual-sim
 • možnosť vybrať si spôsob odomykania smartfónu

Mínusy

 • vyššia cena
 • rozpoznávanie tváre nefungovalo vždy spoľahlivo
 • väčšie rozmery
 • sklo ako materiál môže byť náchylný na rozbitie viac ako kov

Samsung Glaxy S9+ ukážkové fotografie (8 obrázkov v galérii)

Najnovšie z kategórie: Recenzie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio