Mobil.sk Mobil.sk

Prečo je vlastne sklo na smartfónoch považované za prémiový materiál?
zdroj: Pexels

Prečo je vlastne sklo na smartfónoch považované za prémiový materiál?

V posledných rokoch (a hlavne v posledných mesiacoch) sa výrobcovia prémiových modelov uchyľujú k používaniu skla aj na zadnej strane zariadení. Prečo je však tento materiál vnímaný ako prémiový?

Kedysi v dávnej minulosti bol povrch mobilov pokrytý výhradne plastom. Mobily hrali farbami a tvarmi, ale nikto sa nezamýšľal nad zmenou materiálu. Plast bol lacný a aj pri ňom sme mohli pozorovať rozdiely v spracovaní. Lacnejšie kúsky boli obalené v lacných plastoch, ktoré sa občas pri stlačení ohýbali či vŕzgali a drahšie modely používali pevnejšie plasty, ktoré pôsobili veľmi solídne.

Neskôr sa objavili modely s kovovým povrchom, ktoré boli ťažšie, ale kovové telo pôsobilo veľmi robustne a majiteľovi dávalo istotu, že telefón niečo vydrží. S príchodom smartfónov dnešného typu sa na mobiloch objavil prvý sklenený prvok - veľký dotykový displej. Veľmi rýchlo sa však prišlo na to, že úžasná veľká dotyková plocha je rovnako úžasne náchylná na poškriabanie alebo prasknutie. Preto bolo veľmi odvážnym krokom, keď v roku 2010 prišla spoločnosť Apple so svojím skleneným iPhonom 4. Sklom bol pokrytý displej a rovnako aj zadná časť. A tu niekde sa začína datovať sklo ako prémiový materiál (a v tesnom závese aj "obľuba" obalov a púzdier na smartfóny).

wikimedia.org

Púzdra ako také sa dovtedy nosili len minimálne. Zariadenia boli totiž hrubé aj bez nich a plast či kov ich v konečnom dôsledku veľmi ani nepotrebovali. Majitelia iPhonov 4 sa sa už tesne po zakúpení presvedčili, že aj keď ich vysnívaný iPhone vyzeral na ilustračných obrázkoch úžasne, po pár minútach používania bol zašpinený, sklo malo tendenciu sa poškriabať a pri páde na tvrdší povrch dokonca prasknúť alebo sa rovno rozbiť. Nasledovali smartfóny Google Nexus 4 či LG Nexus 4, ktoré nevýhody skla iba potvrdili. Majitelia sa sťažovali na jeho krehkosť.

V roku 2015 prišiel aj Samsung so svojim "skleneným nezmyslom". Modely Galaxy S6 a S6+ boli síce dizajnovo nádherné, ale ak ste ich chceli používať, obal bol nevyhnutnosťou. Čert totiž nikdy nespí a z vášho nádherného kusu smartfónu by mohla pri troche nešikovnosti zostať iba kôpka skla. Je pravdou, že sklo je lesklý materiál príjemný na dotyk, ktorý podčiarkuje krásny dizajn zariadenia, lenže pre bežný život je veľmi nepraktický.

Napriek tomu, že rok čo rok počúvame o nových generáciách tvrdených skiel a každá novinka je vybavená tým najodolneším sklom, aké kedy bolo vyrobené, smartfóny padajú a rozbíjajú sa. Celé to v septembri minulého roka zaklincovala spoločnosť Apple, ktorá pod zámienkou bezdrôtového nabíjania a dizajnu odkazujúceho na staršie iPhony, predstavila všetky svoje modely kompletne v skle. Ostatní výrobcovia teda začali chŕliť jeden sklenený model za druhým, lebo ak Apple povie, že je to prémiové, tak chcú byť prémioví všetci. A výsledok?

Pxhere

Výrobcovia sa tešia. Vybudovali si totiž veľmi výnosný sub-biznis s obalmi, púzdrami a tvrdenými sklami. Dnes už totiž fólie nestačia, dnes musíte mať sklo! No väčšina skiel je (úplne nečakane) tiež zo skla. Máte teda už dve sklá, ktoré sa môžu rozbiť. Keď vám smartfón padne veľmi nešťastne, nezachráni ho ani tvrdené sklo. Občas síce ostane celé, ale rozbije sa displej pod ním. Občas sa rozbije aj displej, aj jeho nalepená ochrana. Ľudia ich však stále kupujú a výrobcovia stále vyrábajú smartfóny, kde dávajú viac skla než kedykoľvek predtým.

Na svete však máme aj iné materiály. Kov svojho času začali používať všetci. Značne sa rozšíril v strednej triede, čím prestal byť prémiový. Marketing mu jednoducho dal stopku. Plasty sú out, ale ja osobne som bol veľmi spokojný s polykarbonátom, ktorý používala Nokia vo svojich Lumiách (Nokia Lumia 920). Bol odolný, tvrdý a vôbec nevyzeral lacno. Ten smartfón mi úplne hrôzostrašne padol toľkokrát, že to ani nespočítam a funguje doteraz. Ďalšou alternatívou je keramika. Tá je síce prémiová a len tak jednoducho sa vám nepoškriabe, ale je veľmi krehká. Navyše je nákladná na výrobu, takže výrobcovia sa jej vyhýbajú.

via GIPHY

Prémiový materiál je pre mňa taký, ktorý vyzerá luxusne, ktorý je odolný, ktorý je praktický, ktorý sa nerozbije a ktorý mi dovolí môj smartfón nosiť bez púzdra, pretože v dnešnej dobe sú mobily (najmä pre dámy) už aj módnym doplnkom. Sklo spĺňa možno prvý bod. Milí výrobcovia, tie milióny čo zarobíte radšej investujte do nejakého zmysluplného materiálu, ktorý bude vhodný pre zariadenia každodenného používania a prestaňte zo svojich zákazníkov vyťahovať peniaze. Predpokladám však, že kým si marketingové oddelenia jednotlivých spoločností povedia, že sklo nie je priémiové a mali by ho nahradiť niečím iným, bude to ľudí stáť ešte veľa peňazí za opravy rozbitých telefónov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Fun rádio