MOBIL.sk MOBIL.sk

Vo svojom smartfóne máte lepší fotoaparát než väčšina legendárnych fotografov z minulosti!
zdroj: Free-Photos / Pixabay

Vo svojom smartfóne máte lepší fotoaparát než väčšina legendárnych fotografov z minulosti!

Možnosti. Týmto slovom by sa dala zhrnúť dnešná doba. Žiadna generácia v minulosti nemala nikdy toľko možností ako dnes my. Práca, zábava či sebarealizácia sú so súčasnými technológiami jednoducho niekde úplne inde.

Fascinuje vás digitálna fotografia a zároveň sa domnievate, že pre lepšie fotografie potrebujete nevyhnutne lepší fotoaparát? Tento článok vás vyvedie z omylu. Totiž fotoaparát, ktorý nosíte denno-denne vo svojom vrecku je s veľkou pravdepodobnosťou podstatne lepší, než tie, na ktoré fotili najväčší fotografi ľudskej histórie. Toto je téma, na ktorú takmer 10 minút vo svojom videu diskutuje fotograf Ted Forbes z Art of Photography.

felicianope / Pixabay

"Každý populárny fotograf bol vybavený fotoaparátom, ktorý bol horší než ten, čo používate teraz," píše Forbes. "Toto je citát, ktorý som čítal pred pár mesiacmi a nejaký čas vo mne ostal. Ansel Adams nemal také pokročilé vybavenie, ako máme my teraz. Ani Henri Cartier-Brensson, ani W Eugene Smithi alebo Saul Leiter."

"Fotografi majú tendenciu dávať výbavu na piedestál. Z našich nedostatkov pri fotografii obviňujeme vybavenie, ktoré máme. Spoločnosti Sony, Nikon, Canon a celý trh nám tvrdí - potrebujete to najnovšie a najlepšie, pretože vaše výsledné fotografie závisia práve na tom." Forbes porovnáva situáciu s maliarmi: "Maliari zvyčajne len tak nesedeia a nerozoberajú nástroje, ktoré používajú. Nerobia to ani ľudia, ktorí si cenia prácu starých majstrov. Rovnaké by to mylo byť vo fotografii."

Pxhere

"Obrazová kvalita nerobí dobrú fotografiu," hovorí Forbes, hovorí bývalá hlava Múzea digitálnych médií. "Nikdy som nevidel nikoho v galérii, kto by tam sedel a pýtal sa, či je daná fotografia odfotená Nikonom alebo fotoaparátom Leica. Fotografickí nadšenci to možno robia, ale väčšina ľudí nie. Nezaujíma ich, čím bola fotografia zachytená. Zaujíma ich samotná fotografia a čo v konečnom dôsledku hovorí sama o sebe."

Ak ste teda nadšenec fotografie a chceli by ste fotiť, nečakajte kým si zarobíte na prvú zrkadlovku. Chyťte do rúk mobil a foťte. Ak pre fotografiu máte cit, na vašej práci to bude cítiť. V dnešnej dobe dokonca nie je zložité svoje fotografické umenie dostať k ľuďom. Stačí si založiť Instagram. Väčšina najúspešnejších síce aj pre Instagram používa zrkadlovky, ale to iba preto, že už prešli veľký kus cesty a môžu si dovoliť drahšiu výbavu. Lenže aj títo ľudia nejako museli začať. A veľa z nich to urobilo jednoducho tak, že chytili mobil a začali fotiť.

Pxhere

Existuje veľa aplikácií, ktoré vám pomôžu nastavenia záberov ovládať manuálne, a tak odomknúť potenciál vášho mobilu naplno. Niektoré sú platené, iné zadarmo. K dispozícii je aj veľa príslušenstva k smartfónom, ktoré vôbec nestojí veľa. A pokiaľ si ani toto nemôžete dovoliť, jednoducho foťte bez neho. Tú najdôležitejšiu vec pre dokonalé fotografie už totiž vlastníte. Ste ňou vy sami.

Tu je celé video Teda Forbesa o fotografii

zdroj: The Art Of Photography / Ted Forbes

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio